Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Europarlament podpořil dohodu o volném obchodu se Singapurem

Euroskop, čtk, 13.02.2019
Obchodní dohoda EU a Singapur

Poslanci Evropského parlamentu dnes podpořili dohody o obchodu, ochraně investic a partnerství mezi EU a Singapurem. Smlouva o volném obchodu by měla posloužit mimo jiné jako model pro budoucí obchodní dohody i s dalšími státy regionálního Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), jehož je Singapur rovněž členem. Singapur je zároveň největším obchodním partnerem EU z tohoto regionu.

Dohoda o volném obchodu mezi Unií a Singapurem by měla během následujících pěti let odstranit téměř veškerá cla ze vzájemného obchodu.

Liberalizuje se také obchod se službami a evropské firmy budou mít na jejím základě v tomto městském státu v jihovýchodní Asii přístup mj. i k veřejným zakázkám.

Dohoda o ochraně investic poté zavádí systém investičních soudů, jehož úkolem bude řešit spory mezi investory a státy. Dohoda o partnerství posiluje i pracovní práva zaměstnanců a ochranu životního prostředí. Podle Evropského parlamentu tak představuje základ pro rozšíření spolupráce EU a Singapuru i do neobchodních oblastí.

 

Juncker: Je to historický okamžik

 

Evropská unie vnímá smlouvy a hospodářské partnerství se Singapurem jako možný model pro další obchodní dohody se státy jihovýchodní Asie, resp. sdružení ASEAN.

Se Singapurem si proto klade za cíl úzkou ekonomickou a potažmo také politickou spolupráci, která by mohla být vzorem pro další kooperaci se státy regionu. Od budoucích vzájemných obchodních vztahů Unie očekává růst příležitostí pro evropské producenty, farmáře a v neposlední řadě také spotřebitele.

"Potvrzení obchodní dohody ze strany Evropského parlamentu je historický okamžik. Toto je první bilaterální dohoda mezi EU a státem z regionu jihovýchodní Asie, a představuje základní stavební kámen pro užší vztahy mezi EU a jedním s nejdynamičtěji se rozvíjejícím regionem světa," hodnotil přijetí ze strany Evropského parlamentu předseda Komise Jean-Claude Jincker.

Podle komisařky pro obchod Cecilie Malmströmové jsou podobné dohody potřeba zvlášť v nynější neklidné době. Napětí a nejistotu v mezinárodním obchodě nedávno Komise zařadila mezi důvody, proč o něco snížila svůj odhad letošního hospodářského výkonu unie.

 

Ratifikace obchodní dohody

 

Obchodní dohoda může vejít v platnost po uzavření ze strany Evropské rady. Smlouvy o investicích a partnerství musejí na základě rozhodnutí Soudního dvora EU z roku 2017 ratifikovat i jednotlivé členské země.

Singapur je zdaleka největším obchodním partnerem EU v jihovýchodní Asii. Obchod mezi nimi tvoří skoro třetinu výměny zboží a služeb mezi Evropskou unií a sdružením ASEAN, jehož členy jsou například i Vietnam, Malajsie, Thajsko či Indonésie.

Dohoda se Singapurem je již třetí dohodou o volném obchodu, kterou EU vyjednala. Předcházely jí dohody s Kanadou (CETA) a Japonskem (JEFTA).

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Jourová: Dezinformátoři jsou připraveni na dlouhou hru

Euroskop, čtk, Evropská komise, 14. 6. 2019

Nový pilotní projekt i-Portunus podpoří mobilitu umělců

Tereza Chlebounová, Euroskop, 14. 6. 2019

10 příkladů, jak Evropský parlament zlepšil život občanů EU

Tereza Chlebounová, Euroskop, 13. 6. 2019

Díky EU vyrazí na cesty po Evropě dalších 20 000 mladých lidí

Tereza Chlebounová, Euroskop, Evropská komise, 11. 6. 2019

Vývoj spolupráce mezi EU a NATO

text: Petr Pospíšil, infografika: Kristina Kvapilová, Euroskop, 28.5.2019