Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Vesmírná politika EU: Jaká témata přinesl seriál Euroskopu?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 9. 4. 2019
Space_Hurricane_Florence

Zajímá Vás, jaké kosmické služby poskytuje Evropská unie a kde je běžně používáte? Chcete vědět, kdo má kosmické programy EU na starosti? A jaké výzvy na Evropu čekají při dobývání vesmíru? Podívejte se na hlavní témata, která přinesl seriál Euroskopu Vesmírná politika EU!

Kosmické technologie, data a služby se staly nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Evropská unie usiluje o jejich další rozvoj prostřednictvím svých vesmírných programů – evropského navigačního satelitního systému Galileo, zpřesňujícího satelitního systému EGNOS, programu pozorování Země Copernicus, družicové komunikace GOVSATCOM a programu získávání poznatků o situaci ve vesmíru SSA. Podrobnosti o evropských vesmírných programech naleznete zde.

Služby satelitní navigace a zpřesňování signálu má na starosti Agentura pro evropský globální navigační systém (GSA), která od roku 2012 sídlí v pražských Holešovicích. Evropská komise v červnu 2018 navrhla v budoucnu GSA změnit na Agenturu EU pro kosmický program – rozšířily by se její pravomoci a zvýšil se její rozpočet. Pro Českou republiku by rozšíření znamenalo další výhody, mimo jiné vznik nových pracovních míst. O benefitech, které sídlo agentury v Praze Česku přináší, se dočtete zde.

Spolu s GSA zajišťuje provoz evropských vesmírných programů Evropská kosmická agentura – mezinárodní organizace, která sdružuje 22 evropských států včetně Česka a funguje na mezivládním principu. Její součástí jsou i nečlenské země EU Norsko a Švýcarsko. Agentura provozuje kosmodrom v Kourou ve Francouzské Guyaně, odkud startují evropské rakety na oběžnou dráhu.

Hurikán Florence vyfocený z Mezinárodní vesmírné stanice

Pohled z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na hurikán Florence, který vyfotil astronaut ESA Alexander Gerst. Na provozu ISS se ESA podílí spolu s americkou, ruskou, japonskou a kanadskou vesmírnou agenturou. Zdroj: ESA 

Evropská komise plánuje na kosmické aktivity vynaložit v období 2021-2027 částku 16 miliard eur, což je zhruba o třetinu více než v předchozím sedmiletém období. Potvrzuje tím rostoucí význam kosmického sektoru. Komise se chce zaměřit zejména na podporu vědeckého a technického pokroku, konkurenceschopnosti a inovací evropského kosmického průmyslu, zejména pokud jde o malé a střední podniky či startupy.

Na vesmírných technologiích závisí řada služeb, které využíváme v běžném životě – satelitní navigace, mobilní aplikace založené na poloze uživatele, sledování zásilek nebo třeba přesný čas. Data z kosmických systémů jsou využívána v letecké, železniční, námořní i silniční dopravě, přesném zemědělství, při zvládání přírodních katastrof nebo záchranných operacích, při ochraně přírody či mapování a plánování. Konkrétní příklady, jak kosmické technologie zjednodušují život, si můžete přečíst zde.

Dobývání vesmíru a jeho využití nabízí nejen obrovské možnosti, ale přináší s sebou i nové výzvy. Evropa musí reagovat na rostoucí počet hráčů v kosmu, zajistit v kosmu bezpečný provoz nebo se zamýšlet nad potřebou regulovat vesmírné aktivity a nastavit pro ně právní rámec. O výzvách, kterým nejen Evropa v souvislosti s vesmírem čelí, se dočtete zde.

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop

Další články v rubrice

Jourová: Dezinformátoři jsou připraveni na dlouhou hru

Euroskop, čtk, Evropská komise, 14. 6. 2019

Nový pilotní projekt i-Portunus podpoří mobilitu umělců

Tereza Chlebounová, Euroskop, 14. 6. 2019

10 příkladů, jak Evropský parlament zlepšil život občanů EU

Tereza Chlebounová, Euroskop, 13. 6. 2019

Díky EU vyrazí na cesty po Evropě dalších 20 000 mladých lidí

Tereza Chlebounová, Euroskop, Evropská komise, 11. 6. 2019

Vývoj spolupráce mezi EU a NATO

text: Petr Pospíšil, infografika: Kristina Kvapilová, Euroskop, 28.5.2019