Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Lídři zemí EU odložili rozhodnutí o klíčových postech na 30. června

Euroskop, 21.06.2019
Evropská rada

Na dvoudenním summitu v Bruselu nedokázali ani po dlouhých hodinách náročného vyjednávání nejvyšší představitelé států EU nalézt shodu, kdo obsadí v následujících letech pět klíčových postů. Znovu se proto sejdou v neděli 30. června, aby stanovili především kandidáta na předsedu Komise dříve, než se poprvé sejde nově zvolený Evropský parlament.

Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk novinářům v pátek v brzkých ranních hodinách řekl, že nyní nebyla na jednání Evropské rady většina pro žádného kandidáta. "Evropská rada se dohodla, že je třeba mít balíček (kandidátů), který by odrážel rozmanitost Evropské unie," poznamenal Tusk. Ve snaze takovou vhodnou sestavu do klíčových unijních funkcí nalézt bude do mimořádného summitu dál vést jednání a konzultace, a to i s Evropským parlamentem.

Institucionální otázky ale nebyly jediným tématem vrcholné schůzky, lídři EU jednali také o klimatické politice, rozpočtovém nástroji eurozóny a celé řadě dalších témat.

Více o výběru vrcholných postů v EU na Euroskopu

 

Evropská rada
V místnosti připravené pro vrcholná setkání lídrů EU bude živo i příští neděli, kdy se 28 premiérů a prezidentů sejde, aby vybrali příštího předsedu Komise. Zdroj: Úřad vlády


Mezi mediálně nejsledovanější téma patřil spor mezi především západoevropskými zeměmi v čele s Francií a Německem a některými středoevropskými státy o ambiciózních cílech pro oblast klimatu.

„Uvědomujeme si problematiku (klimatické změny), na druhou stranu je třeba mít pragmatický přístup,“ řekl na závěrečné tiskové konferenci premiér Andrej Babiš. Už před jednáním prohlásil, že by se unie měla spíše soustředit na krátkodobější klimatické cíle stanovené k roku 2030. Nový závazek podle něj nesmí ohrozit české hospodářství ani zaměstnanost. "ČR by si rovněž chtěla nadále sama rozhodovat o energetickém mixu," dodal.

Více o výsledcích jednání o klimatu na Euroskopu


Rozpočtový nástroj eurozóny 

Páteční dopoledne patřilo především debatě o financování budoucího společného "rozpočtového nástroje" eurozóny. Šéf euroskupiny Mario Centeno už před jednáním řekl, že společný "rozpočtový nástroj" by měl posílit konkurenceschopnost a sbližování ekonomik zemí platících eurem. V přijatém prohlášení tento takzvaný eurosummit vyzval ministry financí 27 zemí unie, aby v práci pokračovali. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí, které platí eurem.

Centeno a euroskupina mají věc chápat jako prioritu a s návrhy na řešení například financování tohoto budoucího rozpočtu eurozóny přijít urychleně tak, aby věc bylo možné uzavřít v rámci diskuse o budoucím víceletém rozpočtu unie na léta 2021 až 2027. Tato diskuse se očekává letos na podzim.

Jednání se zúčastnili i lídři zemí stojících mimo eurozónu, včetně českého premiéra Andreje Babiše. Ten před novináři poznamenal, že je ke vzniku rozpočtového nástroje eurozóny skeptický a že země bez eura by do něj neměly být nuceny přispívat ani za něj nějakým způsobem ručit.

Česko bude předsedat Visegrádu

Na okraj Evropské rady v Bruselu předalo Slovensko předsednickou štafetu ve Visegrádské skupině (V4) České republice. Celkově sedmé předsednictví v samostatné české historii se uskuteční od 1. července 2019 do 30. června 2020.

Mottem českého předsednictví bude "V4 Reasonable Europe" ("V4 Rozumná Evropa"). Hlavním cílem bude v nadcházejících 12 měsících upevnění postavení zemí V4 v EU a v NATO a současně posilování jednoty a soudržnosti těchto organizací.

V4
Slovenský premiér předává předsednictví V4 svému českému protějšku. Zdroj: Úřad vlády

 

Mezi priority předsednictví patří také integrace zemí západního Balkánu a rozvoj Východního partnerství, inovace a umělá inteligence, sociální a ekonomická konvergence či kohezní politika.

Členové Visegrádské skupiny se pravidelně po roce střídají ve výkonu předsednické funkce. Předsednictví V4 vždy probíhá od začátku července do konce června následujícího roku.

Vzkaz do Londýna


Jen stručně se na závěr jednání šéfové států a vlád 27 zemí Evropské unie věnovali problematice odchodu Británie z EU. Do Londýna, kde vrcholí zápas o vedení konzervativní strany a křeslo britského premiéra po končící Therese Mayové, opět vzkázali, že nehodlají znovu vyjednávat o již domluveném textu "rozvodové smlouvy". Dokument, který navzdory naléhání Mayové opakovaně neschválila britská Dolní sněmovna, upravuje okolnosti britského odchodu, nyní po odkladech předpokládanému ke konci října.

Autor: Marie Bydžovská, Euroskop

Další články v rubrice

Nenechte se oklamat mýty o koronaviru

Tereza Chlebounová, Euroskop, 3. 6. 2020

EU pokračuje v boji proti nákaze Covid-19

Tereza Chlebounová, Euroskop, 28. května 2020

Jak EU mírní dopady šíření koronaviru na ekonomiku?

Tereza Chlebounová, Euroskop, aktualizováno 28. 5.. 2020