Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Lídři EU odložili jednání o příštím šéfovi Komise na úterý

Euroskop, čtk, 01.07.2019
V4 a Macron, 30. 6. 2019

Mimořádný summit Evropské unie k personálním otázkám probíhající od nedělního večera byl dnes v Bruselu krátce po poledni přerušen. Prezidenti a premiéři se ani po mnoha hodinách jednání nedokázali shodnout na novém obsazení klíčových funkcí v unii. Státníci se znovu sejdou v úterý od 11:00. 

Jednání dnes skončilo bez úspěchu po více než 18 hodinách. Podle německé kancléřky Angely Merkelové lze dohody stále dosáhnout, zatím se ale nepodařilo najít potřebnou většinu pro žádnou z variant ohledně obsazení vedoucích pozic v řídících institucích unie.

Zásadním problémem byl zřejmě plán Evropského parlamentu navrhnout jako kandidáta do čela Evropské komise nizozemského socialistu Franse Timmermanse, což část zemí odmítá. Shoda se nenašla ani ohledně dalších kandidátů, kteří by měli obsadit křesla v čele Evropské rady či Evropského parlamentu. Podle Merkelové je ale třeba kompromis dál hledat, a to ještě předtím, než ve středu nově zvolení členové Evropského parlamentu budou volit svého předsedu.

 

Merkelová: Hlasovat proti celé V4 a Itálii by bylo obtížné


Šéfka německé vlády zdůraznila, že je důležité zajistit dostatečně velkou většinu pro schválení vedoucích činitelů Evropské unie. Země visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Itálie, které mají výhrady proti obsazení křesla šéfa Evropské komise jejím dosavadním prvním místopředsedou Fransem Timmermansem, by podle Merkelové neměly být jen tak přehlasovány. "Hlasovat proti celé (visegrádské) skupině a proti zemi jako je Itálie, to by bylo velmi obtížné," citovala německou premiérku agentura Reuters.

Kancléřka přitom dala najevo, že se chce vyhnout dalším rokům rozporů. Konečně budeme muset příštích pět let spolupracovat, poznamenala podle agentury DPA.

"Pan Timmermans určitě může zastávat nějaký jiný významný post v rámci evropských struktur," řekl český premiér Andrej Babiš. Nynějšího prvního místopředsedu kritizuje za migrační kvóty a "předsudky" vůči zemím středoevropského regionu, včetně Rakouska. "To jen potvrzuje, že si myslím, že Evropská komise nemá dělat politiku," podotkl.

 

Schůzka V4
Schůzky Visegrádské skupiny se tentokrát zúčastnil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdroj: Úřad vlády

 

Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona neúspěch nedělních a dnešních vyjednávání mrzí. Věří ale, že v úterý se šéfům států a vlád podaří - při dobré vůli - řešení najít, s věcí podle něj souvisí i samotná věrohodnost a image Evropské unie.

Francouzský prezident zopakoval, že nový "evropský tým" bude mít za úkol hlubokou reformu unie, včetně jejích institucí. Spor dnes podle něj nebyl přímo o konkrétní osobu, nepodařilo se prý však najít mezi 28 prezidenty a premiér potřebnou "dynamiku".

"Dnes jsme skončili nezdarem. Je to velmi špatný image jak pro Evropskou radu, tak pro Evropu," řekl Macron. "Je jasné, že toto selhání je někdy způsobeno osobními ambicemi," dodal bez upřesnění.

Tusk chce dojednat celý "personální balíček" najednou

Tusk se rozhodl jednání summitu pro dnešek ukončit poté, co šéfové států a vlád zkušebně hlasovali o některých možných variantách rozdělení klíčových unijních pozic. Diplomaté dnes dopoledne zmiňovali, že kromě Timmermanse do čela komise se pracovalo s představou, že tuto středu europarlament svým předsedou zvolí klíčového zástupce Evropské lidové strany Manfreda Webera, kterého by po čase mohl vystřídat liberál Guy Verhofstadt.

Novou předsedkyní Evropské rady by se po Tuskovi mohla stát někdejší bulharská eurokomisařka Kristalina Georgievová a pozice šéfa unijní diplomacie by připadla liberálům, padala jména končícího belgického premiéra Charlese Michela či nynější komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové z Dánska.

Tusk a účastníci summitu se snaží dojednat celý "personální balíček" před ustavující schůzí nového europarlamentu, na níž by měli europoslanci ve středu zvolit nového předsedu instituce. Pokud tak učiní bez koordinace s Evropskou radou, tedy s premiéry a prezidenty, stane se už nyní komplikovaný rébus ještě složitějším.

Autor: Euroskop