Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Předsedou Evropského parlamentu se stal David-Maria Sassoli

Euroskop, čtk, 3.7.2019
David-Maria Sassoli

Předsedou nového Evropského parlamentu (EP) byl dnes zvolen italský socialistický poslanec David-Maria Sassoli. Díky podpoře největších frakcí získal ve druhém kole tajné volby 345 hlasů ze 667 odevzdaných platných volebních lístků. Na druhém místě skončil český konzervativec Jan Zahradil (ODS), kterého podpořilo 160 poslanců, a třetí německá spolupředsedkyně europarlamentní skupiny zelených Ska Kellerová se 119 hlasy.

Sassoliho vedle socialistů podpořila i část poslanců nejsilnější skupiny lidovců a někteří liberálové. Třiašedesátiletý politik italské Demokratické strany ve svém úvodním projevu prohlásil, že EU musí brát ohled na rozdílnost svých jednotlivých regionů. „Nejsme lepší či horší, jsme jen jiní. A měli bychom být na svou rozdílnost hrdí," řekl europoslancům nový předseda.

Za své priority pro 2,5 roku trvající volební období označil mimo jiné boj za svobodu, solidaritu či vládu práva. EU podle něho musí být připravena čelit klimatickým změnám a migraci a zároveň lépe než dosud pochopit potřeby obyvatel Evropy. „Musíme přijít se skutečnými odpověďmi na problémy občanů unie," řekl Sassoli.

Sassoliho podpořily menší frakce, proces Spitzenkandidaten nevyužit


Na jeho podpoře se dohodly nejsilnější evropské politické skupiny v úterý poté, co summit navrhl do čela Evropské komise (EK) německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou. Zvláště menší politické kluby hlasitě kritizovaly popření systému takzvaných spitzenkandidátů, na jehož základě měl EK obsadit volební lídr navržený přímo stranami. Část europoslanců dala najevo, že kvůli nesouhlasu s úterní dohodou Sassoliho nepodpoří a někteří dali hlas českému kandidátovi.

Sassoli je členem italské Demokratické strany (PD), která v nedávných volbách do EP skončila na druhém místě za protiimigrační Ligou vicepremiéra Mattea Salviniho. Strana PD je v Evropském parlamentu součástí druhé nejpočetnější frakce S&D. Samotný David-Maria Sassoli je europoslancem od roku 2009 a od roku 2014 zastával post místopředsedy EP.

Sassoli je pátým předsedou europarlamentu italské národnosti


Nový lídr Evropského parlamentu je celkově pátým předsedou italského původu. Narodil se v roce 1956 ve Florencii a na tamní univerzitě absolvoval politologii. Následně pracoval jako žurnalista v novinách a tiskových agenturách, působil v deníku Il Giorno či v italské státní televizi TG3 a TG1.

Novinářskou dráhu Sassoli opustil v roce 2009, před svým vstupem do Demokratické strany a prvním zvolením do Evropského parlamentu (kam byl opětovně znovuzvolen v letech 2014 a nyní – 2019). Kromě pozice místopředsedy David-Maria Sassoli zastával též pozici člena Delegace v Parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EU-Srbsko.

 

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Komise představila další kroky v reakci EU na koronavirus

Úřad vlády, foto: Evropská komise, 02.04.2020

Agentura Eurojust: Koordinace mezinárodních vyšetřování

text: Tereza Chlebounová, grafický design: Kristina Kollertová, Euroskop, 1. 4. 2020

Aktuální opatření EU pro boj s epidemií COVID-19

Tereza Chlebounová, Euroskop, aktualizováno 31. 3. 2020

Jak EU mírní dopady šíření koronaviru na ekonomiku?

Tereza Chlebounová, Euroskop, aktualizováno 31. 3. 2020

Evropská obranná agentura: Bezpečnost EU pod českým velením

text: Tereza Chlebounová, grafický design: Kristina Kollertová, Euroskop, 25. 3. 2019