Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

DiscoverEU rozdá dalších 20 000 jízdenek na cesty po Evropě

Tereza Chlebounová, Euroskop, 13. 11. 2019
cestování_EU

Mladí Evropané ve věku 18 let mohou již počtvrté vyhrát jízdenky na cesty po Evropské unii. Iniciativa DiscoverEU jim umožní cestovat až měsíc po Evropě a objevovat její historii, kulturu i obyvatele. Na cesty se díky iniciativě vydalo už 1030 mladých Čechů.

Od 7. do 28. listopadu probíhá již 4. kolo úspěšné iniciativy Evropské unie s názvem DiscoverEU, která umožňuje mladým lidem ve věku 18 let procestovat Evropu. Od začátku soutěže v červnu 2018 získalo už téměř 50 000 lidí časovou jízdenku na cesty po EU.

Díky DiscoverEU mají mladí Evropané možnost poznávat rozmanitost Evropy, dozvědět se více o její historii, kulturním dědictví a setkávat se s obyvateli různých zemí. Tato zkušenost zároveň přispívá k rozvoji dovedností, jako je samostatnost, sebedůvěra a také otevřenost vůči jiným kulturám.

Do soutěže se od jejího začátku zapojilo téměř 275 000 osmnáctiletých Evropanů, z toho 3697 Čechů. Z České republiky zatím s DiscoverEU vycestovalo 1030 mladých lidí. Pro každý členský stát je přitom vyčleněn určitý podíl z celkového počtu jízdenek, a to na základě velikosti jeho populace.

Cestování EU, DiscoverEU

Cílem iniciativy DiscoverEU je prostřednictvím cestování mladým lidem ukázat rozmanitost Evropy, ale i to, co nás spojuje. Zdroj: Audiovizuální služba Evropské komise

Na soutěžící ve 4. kole čeká 20 000 jízdenek


Do 4. kola soutěže DiscoverEU se mohou zapojit obyvatelé EU narození v roce 2001. Výherci mohou cestovat samostatně nebo až v pětičlenné skupině, a to po dobu až jednoho měsíce v období od 1. dubna do 31. října 2020. K cestování účastníci používají především železnici, existují však výjimky pro ty, kdo bydlí na ostrovech nebo v odlehlých oblastech.

Přihlášky lze podat prostřednictvím Evropského portálu pro mládež do čtvrtka 28. listopadu 2019. Soutěžící musejí odpovědět na pět otázek kvízu s možností výběru odpovědi a na jednu doplňující otázku. Evropská komise pak seřadí uchazeče podle správnosti odpovědí a jejich státní příslušnosti, nejméně 20 000 z nich pak získá časovou jízdenku.

Iniciativa by se mohla stát součástí programu Erasmus+


Účastníci se zároveň stávají ambasadory DiscoverEU – sdílejí svoje zážitky z cest na sociálních médiích, mohou také uspořádat přednášku nebo prezentaci pro svou školu či komunitu v místě svého bydliště. Kromě toho mohou navázat kontakt s ostatními cestovateli prostřednictvím oficiální skupiny #DiscoverEU na Facebooku.

Další kolo soutěže se má uskutečnit v první polovině roku 2020, předpokládaný rozpočet je 25 milionů eur. Evropská komise navíc navrhla začlenit iniciativu do programu Erasmus+. Pokud návrh schválí Evropský parlament a Rada, v období 2021-2027 získá příležitost cestovat ještě vyšší počet 18letých.

Detailní informace o soutěži jsou k dispozici zde.

 

Autor: Tereza Chlebounová, Euroskop