Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Šance na dohodu o víceletém rozpočtu EU se vzdaluje

Euroskop, 21.02.2020
Summit ER, únor 2020

Naděje na uzavření dohody o sedmiletém rozpočtovém rámci EU na právě probíhajícím summitu se vzdaluje. Nejostřeji se vyjádřila dánská premiérka Mette Frederiksenová, která při příjezdu na druhý den vrcholné schůzky řekla, že dohoda na dlouhodobém rozpočtu Evropské unie během probíhajícího summitu v Bruselu je nereálná. Skeptičtí jsou ale i další účastníci summitu.

Dánsko podle Frederiksenové nechce jednání blokovat a sama premiérka je prý připravena zůstat na summitu klidně do neděle, avšak naději na dohodu nevidí reálně. 

Šetrná čtyřka ústup neplánuje


"Myslím, že šetrná čtyřka jasně sdělila, jak vidí vyjednávání o rozpočtu, a to jsme řekli jak našim kolegům, tak (předsedovi Evropské rady Charlesu) Michelovi," prohlásila při příchodu na dnešní jednání Frederiksenová. Použila přitom označení, které se vžilo pro čtveřici zemí čítající Dánsko, Rakousko, Nizozemí a Švédsko v souvislosti s jejich základním požadavkem snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) EU.

Michelův návrh, který v tomto směru podporuje velká část ostatních zemí, počítá s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více.

Evropská rada
Dánská premiérka Mette Frederiksenová na jednání Evropské rady hovoří s předsedou summitů Charlesem Michelem. Zdroj: Úřad vlády

Z druhé strany se kriticky vyjádřil italský premiér Giuseppe Conte. Podle nej je dohoda o rozpočtu „velmi vzdálená“, pokud „některé státy“ neustoupí ze své přísně úsporné pozice.  

Podobně skepticky se ráno vyjádřilo několik dalších lídrů včetně rumunského prezidenta. "Většina z nás není velmi optimistická v očekávání výsledků. Je velmi pravděpodobné, že bude nový summit věnovaný rozpočtu," řekl novinářům Iohannis, podle něhož se zatím účastníci o svolání další schůzky nebavili.

Babiš: Nejdřív příjmy, až potom výdaje


S dosavadním vývojem jednání nebyl spokojený ani český premiér Andrej Babiš. Při příjezdu na páteční jednání řekl, že je „velice nepříjemně překvapen, že to (výše odvodů do rozpočtu) není domluveno. Není možno, že pan předseda Michel navrhne odvody a ukáže se, že ty hlavní země jsou proti. A kdyby se mělo ještě snižovat, tak budeme velice křičet." Zopakoval dřívější vyjádření, že nechápe, o čem se bude na summitu diskutovat, když návrh rozpočtu obsahuje výdaje, ale nikoli příjmy.

Babiš dále uvedl, že pro ČR je důležitá pružnost v čerpání peněz z fondů EU pro kohezní politiku. Michelův návrh ale považuje za nedostatečný. Zatímco dosud mohly země mezi Evropským sociálním fondem a Evropským fondem pro regionální rozvoj přesunovat nejvýše pět procent prostředků, podle Michelova návrhu to má být až desetina. Česko patří k zemím, které dlouhodobě usilují o větší možnost přesunovat peníze ze sociálního fondu třeba na stavbu dálnic.

Zahájení společného jednání EU-27 bylo posunuto z 10:00 na 11:00 a následně na neurčito. Místo něj probíhají bilaterální schůzky, na kterých se zástupci členských států snaží najít kompromisy přijatelné pro celou sedmadvacítku. 

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Nenechte se oklamat mýty o koronaviru

Tereza Chlebounová, Euroskop, 3. 6. 2020

EU pokračuje v boji proti nákaze Covid-19

Tereza Chlebounová, Euroskop, 28. května 2020

Jak EU mírní dopady šíření koronaviru na ekonomiku?

Tereza Chlebounová, Euroskop, aktualizováno 28. 5.. 2020