Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Rozpočtový summit EU skončil po dvou dnech bez dohody

Euroskop, 21.02.2020
Charles Michel, únor 2020

Ani po více než 30 hodinách jednání se předsedovi Evropské rady Charlesu Michelovi nepodařilo na summitu EU věnovanému jednání o rozpočtovém rámci pro roky 2021-27 překlenout propast mezi požadavky členských zemí. Během pátku pokračovaly bilaterální schůzky mezi státy a skupinami a začátek společného jednání byl opakovaně odkládán. Zástupci 27 zemí navzdory úpravě návrhu nedokázali nalézt shodu a předseda Evropské rady skončil jednání bez dohody. Lídři zemí EU se budou k vyjednávání muset vrátit při další vrcholné schůzce.

 

"Bohužel jsme zjistili, že nejsme schopni dosáhnout dohody a potřebujeme více času... Bylo to složité vyjednávání, zvláště po brexitu," prohlásil Michel, který s prezidenty a premiéry jednal s několikahodinovou přestávkou nepřetržitě od čtvrtečního odpoledne.

Evropská komise v pátek odpoledne předložila účastníkům summitu upravený návrh, jenž měl vyjít vstříc požadavkům velké části států. Nová varianta mírně snižovala celkový objem rozpočtu, zachovávala slevy z plateb pro bohaté země a přidávala peníze na kohezi. Při dvacetiminutovém večerním společném zasedání však podporu nezískala.

Šéf unijních summitů dodal, že v příštích dnech a týdnech podnikne se zástupci členských států nové kolo konzultací. Kdy uspořádá další vrcholné jednání, nechtěl upřesnit.

 

Předseda Evropské rady Charles Michel
Předseda Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci po skončení dvoudenního summitu. Zdroj: Evropská rada


Podle několika diplomatů bylo zásadním úkolem předsedy Evropské rady přesvědčit čtyři země usilující o snížení celkového objemu rozpočtu, aby slevily ze svých požadavků. Michel se s lídry Nizozemska, Rakouska, Dánska a Švédska sešel dohromady s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Čtveřice zmíněných „šetrných států“ dlouho trvala na svém požadavku snížit rozpočet na jedno procento hrubého národního důchodu (HND) EU. Michelův návrh z minulého týdne, který v tomto směru podporovala velká část ostatních zemí, počítal s výší 1,074 procenta, což je přibližně o 75 miliard eur více. Podle kompromisní dohody představené dnes by celková výše rozpočtu měla být ve výši 1,069 % HND. Oproti poslednímu návrhu se jedná o pokles o 10 miliard eur.

Na dalším odděleném jednání se sešla skupina 17 zemí označovaná jako přátelé koheze, do níž patří i visegrádské země včetně Česka. Ty pro změnu chtěly zvýšit částku, která je určená na fondy pro méně rozvinuté regiony. Premiér Andrej Babiš dnes navíc prohlásil, že Česko požaduje i větší pružnost v převádění peněz mezi jednotlivými fondy. Zatímco původní Michelův návrh ji zvyšoval z dosavadních pěti procent na deset, Praha by podle Babiše chtěla až 25 procent.


Ani nová dohoda členským zemím nevyhovuje

Státníci se po jednání shodovali, že ani nová varianta nevyhovovala jejich zásadním podmínkám. Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že jeho země chtěla více peněz na platby zemědělcům. Německá kancléřka Angela Merkelová zase kritizovala nedostatečné záruky, že by země nerespektující principy právního státu mohly přijít o prostředky z unijních fondů.

"Rozdíly byly jednoduše příliš velké," řekla novinářům Merkelová, podle níž je však na dojednání rozpočtu stále dost času.

Teoreticky se sice mohou členské země na podmínkách finančního rámce dohadovat až do podzimu, avšak vzhledem k tomu, že chtějí poskytnout dost času na jeho schvalování Evropskému parlamentu, usiluje Michel o rychlejší dohodu.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes večer ocenila vůli politiků věnovat dva dny složitým jednáním a prohlásila, že viděla snahu dospět k dohodě. Varovala však zároveň, že pokud rozpočet do konce roku nebude schválen, "nebudou žádné zdroje na výzkum, na rozvoj regionů, na ochranu hranic".

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Aktuální opatření EU pro boj s epidemií COVID-19

Tereza Chlebounová, Euroskop, 25. 3. 2020

Evropská obranná agentura: Bezpečnost EU pod českým velením

text: Tereza Chlebounová, grafický design: Kristina Kollertová, Euroskop, 25. 3. 2019

Komise v reakci na koronavirus rozvolňuje pravidla státní podpory

Veronika Smolková, Úřad vlády, 20.03.2020

Jak EU pomáhá v boji s nákazou COVID-19?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 17. 3. 2020

Jak EU mírní dopady šíření koronaviru na ekonomiku?

Tereza Chlebounová, Euroskop, 19. 3. 2020