Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Strategie očkování a zavádění vakcín proti covid-19 v EU

Euroskop, Evropská komise, foto Pixabay, 19.10.2020
korona

Evropská komise ve čtrvtek před zahájením jednání premiérů a prezidentů zemí EU představila sdělení s hlavními prvky, které by měly členské státy zohlednit ve svých strategiích očkování proti covid-19, aby se Evropská unie a její občané mohli připravit na okamžik, kdy bude k dispozici bezpečná a účinná vakcína. Stejně tak je podle Komise třeba zvážit, které skupiny obyvatel by měly být očkovány přednostně.

 „Bezpečná a účinná vakcína je nejlepším prostředkem k eliminaci koronaviru a návratu k normálnímu životu. Usilovně jsme pracovali na tom, abychom uzavřeli dohody s farmaceutickými společnostmi, a zajistili tak budoucí dávky očkovacích látek," řekla k představení dokumentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Informační brožura ke strategii zavádění vakcín proti covid-19 (EN) 

 


"Nyní se musíme postarat o to, že jakmile bude vakcína vyvinuta, budeme plně připraveni na její zavedení. Prostřednictvím naší strategie očkování pomůžeme zemím EU, aby připravily své očkovací kampaně a určily, kdo by měl být očkován přednostně, jak zajistit spravedlivou distribuci a jak ochránit nejzranitelnější občany. Chceme-li, aby bylo očkování úspěšné, musíme se na ně připravit již nyní," dodala předsedkyně Evropské komise. 

V souladu se strategií EU pro očkovací látky ze dne 17. června pracuje Evropská komise a členské státy na zajištění výroby dostatečného množství očkovacích látek proti covid-19 v EU prostřednictvím záruk předběžného nákupu dohodnutých s evropskými výrobci vakcín. Každá vakcína musí být povolena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky v souladu s obvyklými normami bezpečnosti a účinnosti. Členské státy by nyní měly začít připravovat společnou strategii pro zavádění očkovacích látek.

Členské státy by podle Komise měly mimo jiné zajistit:

  • kapacity služeb v oblasti očkování pro podávání očkovacích látek proti COVID-19, včetně kvalifikovaných pracovníků a zdravotnického a ochranného vybavení,
  • snadný přístup k vakcínám a jejich cenovou dostupnost pro cílové skupiny obyvatel,
  • nasazení vakcín s různými vlastnostmi a požadavky na skladování a přepravu, zejména pokud jde o chladírenské řetězce, chlazenou přepravu a skladovací kapacity,
  • jasné informování o přínosech, rizicích a významu očkovacích látek proti COVID-19 s cílem vybudovat důvěru veřejnosti.

Ilustrační foto - žena s rouškou
Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay


Přístup k očkovacím látkám proti covid-19 na základě počtu obyvatel budou mít všechny členské státy současně. Celkový počet dávek očkovací látky bude v počáteční fázi zavádění a předtím, než bude možné rozšířit výrobu, omezený. Ve sdělení jsou proto uvedeny příklady prioritních skupin, jejichž očkování by měly členské státy zvážit, jakmile budou vakcíny proti covid-19 k dispozici. Patří mezi ně například:

  • pracovníci ve zdravotnictví a v zařízeních dlouhodobé péče,
  • osoby starší 60 let,
  • osoby zvláště ohrožené v důsledku svého zdravotního stavu,
  • nepostradatelní pracovníci,
  • osoby, které nemohou omezit své fyzické kontakty,
  • znevýhodněné sociálně-ekonomické skupiny.
Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Summit EU podpořil zpřísnění emisních cílů pro rok 2030

Euroskop, Úřad vlády, čtk, 16.10.2020

Kosmický inkubátor podpoří další startupy

Czech Invest,ESA, Euroskop, 15.10.2020

Země EU se shodly na sjednocení semaforů ke covid-19

Úřad vlády, Rada, Euroskop, foto čtk, 13.10.2020