Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise vyzvala státy EU k posílení koordinace boje s koronavirem

Euroskop, Evropská komise, čtk, 29.10.2020
covid-19

Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat antigenové rychlotesty, aby zajistily průchodnost vnitřních hranic v době druhé vlny koronavirové pandemie. Doporučila to ve středu Evropská komise v rámci další série návrhů na zlepšení unijní koordinace boje proti šíření viru. Státy mají podle těchto nezávazných doporučení zajistit propojitelnost svých trasovacích aplikací či lépe komunikovat se svými občany o prospěšnosti vakcín, které by podle komise mohly být reálně k dispozici v dubnu.

"Rozhodné kroky, které podnikneme nyní, pomohou zachránit životy a ochránit živobytí lidí. Žádný členský stát se s touto pandemií bezpečně nevypořádá, dokud se to nepodaří všem," prohlásila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Situace v členských zemích je podle ní velmi vážná a na rozdíl od jarní první vlny jsou nákazou výrazně postiženy všechny státy včetně těch středoevropských. Vlády by proto zatím neměly ustupovat od přijatých omezení a měly by občanům lépe vysvětlovat, proč jsou potřebná.

"Chápu, že lidé jsou opatřeními unavení... A jsem ohromena tím, co dokázali zvládnout. Teď není čas polevovat," prohlásila šéfka unijní exekutivy.

„Růst míry infekce COVID-19 je v celé Evropě velmi znepokojivý. Musíme okamžitě podniknout rozhodné kroky, abychom zajistili, že Evropa bude schopna chránit lidské životy a živobytí občanů, abychom zmírnili tlak na systémy zdravotní péče a abychom šíření viru dostali pod kontrolu. Příští měsíc představíme první opatření vedoucí k evropské zdravotní unii. Členské státy však mezitím musí zintenzivnit spolupráci a sdílení údajů," řekla komisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidesová.

Roušky, dokumenty

Ilustrační foto. Zdroj: Evropská komise


Vakcína by měla být k dispozici v dubnu 


Komise také chce, aby vlády začaly lépe vysvětlovat prospěšnost vakcín, kterých se komise chystá v příštím roce rozdělit mezi státy stamiliony dávek. Von der Leyenové ve středu řekla, že vakcína pro země EU by "ve velkém" měla být k dispozici v dubnu. V některých státech, například ve Francii, v Itálii či v Polsku, ale i v důsledku sílícího vlivu dezinformačních webů značná část veřejnosti očkování odmítá, což by podle unijních činitelů mohlo účinnou vakcinaci evropské populace zkomplikovat.

Navzdory všeobecnému růstu počtu nakažených je zásadním požadavkem Komise zajištění průchodnosti vnitřních hranic evropského bloku. Vedle lepší koordinace testování by měly země začít více používat rychlejší testy, jejichž spolehlivost je sice mírně nižší než u těch klasických, avšak výsledky jsou k dispozici na počkání. Komise proto vyhradila 100 milionů eur (2,7 miliardy korun) z nouzových fondů na nákup těchto testů pro členské země.

Země EU mají více koordinovat opatření

Brusel rovněž zahájil další kolo společných nákupů léků a medicínského vybavení, které chce rozdělovat mezi státy potýkající se s problémy. Do Česka, jež má spolu s Belgií nejvyšší nárůsty nakažených lidí na obyvatele, již z unijních zásob putovalo několik desítek plicních ventilátorů.

"Základem společného boje proti epidemii je podpora EU poskytovaná členským státům a zároveň vzájemná pomoc mezi jednotlivými státy. Jsem ráda, že evropská rezerva může posloužit občanům České republiky, kteří nyní pomoc potřebují," konstatovala dnes česká místopředsedkyně EK Věra Jourová.

Komise ve středu státy také vyzvala, aby zabezpečily plynulý průjezd lidí a zboží přes hranice nejen v rámci silniční, ale i letecké, železniční či lodní dopravy. Země by podle Bruselu měly také sladit svá pravidla karantény a umožnit výjimky z cestovních omezení nejen lidem, kteří mají pracovní, ale i rodinné důvody.

Unijní exekutiva k větší koordinaci postupu proti pandemii vyzývá od jara, avšak členské státy se zatím shodly na dodržování pouze některých návrhů. Ochrana zdraví obyvatel je plně v pravomoci zemí, které mnohdy nerady přenechávají své kompetence Bruselu. O včerejších návrzích by měli ve čtvrtek diskutovat prezidenti a premiéři během videokonference věnované aktuální pandemické situaci.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Parlament chce spotřebitelům v EU poskytnout „právo na opravu“

Evropský parlament, Euroskop, ilustrační foto Pixabay, 26.11.2020

Komise představila Farmaceutickou strategii pro Evropu

Evropská komise, Euroskop, 25.11.2020

Zdravotnický balíček Komise

Evropská komise, 18.11.2020