Zelená kniha o stárnutí populace

02.02.2021
Euroskop, ČTK, Komise

Komise 27. ledna představila zelenou knihu, která má za cíl zahájit rozsáhlou politickou debatu o problémech a příležitostech, které EU přináší stárnutí společnosti.

Zelená kniha ukazuje, jak tento výrazný demografický trend ovlivní naše hospodářství a společnost, a vyzývá veřejnost, aby ve veřejné konzultaci vyjádřila své názory na to, jaká by měla být reakce na tento trend. Konzultace bude probíhat po dobu 12 týdnů.

Dubravka Šuicová, místopředsedkyně Komise pro demokracii a demografii, konstatovala, že skutečnost, že žijeme déle a zdravěji než předchozí generace, ukazuje, jak úspěšné a silné je evropské sociálně tržní hospodářství. Zelená kniha o stárnutí také přihlíží k agendě OSN pro udržitelný rozvoj 2030 a iniciativě OSN pod názvem Desetiletého zdravého stárnutí. Zároveň se však objevují i nové problémy a nabízí nové příležitosti, které je třeba zohlednit. Tato zelená kniha má zahájit diskusi o tom, jak plně využít potenciál stárnoucí populace, k jakým inovacím může motivovat a jak by měla vypadat politická reakce.

Zelená kniha vytváří rámec pro diskusi o stárnutí populace tím, že uvádí rychlost a rozsah demografických změn v naší společnosti, dopad, který mají tyto změny na naše politiky, a zároveň i otázky, na které je třeba se při naší reakci zaměřit. Medián věku v Evropě dosahuje 42,5 let, což je více než dvojnásobek ve srovnání s Afrikou.

Medián věku v Evropě dosahuje 42,5 let

Diskutovány mají být různé aspekty od podpory zdra-vého životního stylu a celoživotního učení až po posílení systémů zdravotnictví a pečovatelské péče o starší obyvatele. Zelená kniha zdůrazňuje, že je nutné získat více pracovních sil, upozorňuje na příležitosti k vytváření pracovních míst a zabývá se dopadem stárnutí na profesní dráhu, blahobyt, důchody, sociální ochranu i produktivitu. S tím úzce souvisí i agenda legální migrace a integrace, která má pomoct vyřešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků.


Ilustrační foto. Zdroj: pixabay.com

Dokument vychází z přístupu založeného na celoživotní perspektivě, který odráží všeobecný dopad stárnutí na všechny generace a všechny životní etapy. Zdůrazňuje při tom, že je třeba nalézt správnou rovnováhu mezi udržitelným řešením pro naše systémy sociálního zabezpečení a posílením mezigenerační solidarity.

V nadcházejících desetiletích se bude počet starších lidí v EU zvyšovat. V současné době je obyvatel starších 65 let 20 % a do roku 2070 by to mělo být 30 %. Podíl osob starších 80 let by se měl více než zdvojnásobit a do roku 2070 dosáhnout 13 %. Podobně se očekává, že počet osob, které mohou potřebovat dlouhodobou péči, vzroste z 19,5 milionu v roce 2016 na 23,6 milionu v roce 2030 a 30,5 milionu v roce 2050 (EU-27).

Přibližně 19,5 milionů obyvatel EU potřebuje dlouhodobou péči

Výsledky debaty o stárnutí mají pomoci určit, jakou podporu lidé, regiony a komunity potřebují. Komise na jejich základě zváží možnou politickou reakci, kterou by posílila úsilí členských států a regionů při řešení otázek souvisejících se stárnutím obyvatelstva.

Komise zařadila demografii mezi priority politického programu EU. Zelená kniha o stárnutí je prvním konkrétním výstupem a zahajuje debatu o hlavních otázkách souvisejících se stárnutím v Evropě. Po ní bude následovat dlouhodobá vize pro venkovské oblasti, která se bude rovněž zabývat otázkou vylidňování.

Autor: David Březina

Sdílet tento příspěvek