Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Lídři EU podpořili rušení pandemických restrikcí

Euroskop, čtk, Evropská rada, 25.05.2021
ER květen 2021

Život v zemích Evropské unie by se v příštích týdnech měl začít pomalu vracet do normálu. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři členských zemí, podle nichž je podmínkou obezřetného rušení pandemických restrikcí a rychlý postup očkování. Šéfové států a vlád se shodli na nutnosti posílit produkci vakcín, jichž by měla EU více poskytovat chudším zemím. Letos by to mělo být až 100 milionů dávek. Podpořili také co nejrychlejší zavedení takzvaných covidových pasů usnadňujících cesty přes hranice.

Velká část unijních zemí postupně uvolňuje protikoronavirová omezení zavedená během předchozích měsíců, neboť nárůst počtu nakažených covidem-19 zpomaluje.

Zvláště jižní státy závislé na příjmech z turistického ruchu naléhají, aby unie do letních prázdnin co nejvíce usnadnila podmínky cestování. Představitelé členských zemí se dnes shodli, že EU by do poloviny června měla změnit současná doporučení k omezením přeshraničních cest. Podmínkou však je, že příznivý vývoj bude pokračovat a že unijní státy nepoleví v očkovací kampani.

Řada zemí počítá s tím, že již během prázdnin naočkuje 70 procent dospělé populace, což je cíl stanovený Evropskou komisí.

Evropská rada

Předseda Evropské rady na jednání, ke kterému se do Bruselu sjeli premiéři a prezidenti zemí EU. Zdroj: Evropská rada

Její předsedkyně Ursula von der Leyenová po jednání s lídry prohlásila, že EU této mety dosáhne do konce července. "Pokud budeme pokračovat tímto tempem, jsme přesvědčeni, že zvládneme bezpečně znovuotevřít naše země," řekla šéfka unijní exekutivy.

Komise podle dokumentu, který včera citovala agentura Reuters, počítá s tím, že během druhého čtvrtletí dostanou členské země 413 milionů dávek vakcín. To je mírný nárůst proti dřívějším odhadům a výrazně více proti prvním třem měsícům roku, kdy státy získaly pouze zhruba 100 milionů dávek, což se projevilo na pomalém rozjezdu očkování. Celkem by letos měly získat na 1,5 miliardy dávek.


Podle Leyenové budou covidové certifikáty nejpozději na začátku července

Podle von der Leyenové by nejpozději začátkem prázdnin by měl být v provozu systém covidových certifikátů, které lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami v těle zásadně usnadní cestování do zahraničí. Technické zázemí pro celou unii bude podle ní k dispozici již začátkem června, země se do systému budou moci připojit v polovině měsíce. Klíčový úkol mají před sebou členské státy, které musí zajistit, aby v jejich národních databázích byly aktuální informace o očkování, testech či protilátkách u jednotlivých žadatelů o bezplatné osvědčení.

EU by se podle národních lídrů měla nejen kvůli očkování svých obyvatel zasadit o zvýšení produkce vakcín, které by jí umožnilo i větší štědrost navenek. "EU a její členské státy jsou zavázány zrychlit sdílení vakcín s potřebnými zeměmi s cílem darovat jim nejméně 100 milionů dávek do konce roku," shodl se summit.

Západní země čelí kritice, že většinu produkce očkovacích preparátů směřují ke svým obyvatelům, zatímco v Africe, Asii či Latinské Americe očkování vázne. Unie podle lídrů také pomůže vyvinout nové kapacity k výrobě vakcín například přímo v afrických zemích.

„Co se týká solidarity se třetími zeměmi, sdílení vakcín rozhodně podporuji. Je dobře, že jsme se shodli na příslibu darovat do konce roku 100 milionů dávek. ČR se ale může zapojit až poté, co budeme mít dostatek pro všechny naše občany, kteří budou mít o očkování zájem,“ vysvětlil po jednání novinářům premiér Andrej Babiš.

Autor: Euroskop