ESM není proti německé ústavě, rozhodl soud

18.03.2014
čtk

Evropský záchranný mechanismus ESM a fiskální pakt neodporují německé ústavě. Ústavní soud v Karlsruhe tak s konečnou platností zamítl všechny stížnosti podané proti oběma nástrojům, které mají pomoci státům eurozóny postiženým hospodářskou krizí. Německo je největším přispěvatelem ESM, do záchranného fondu poskytuje garance ve výši 190 miliard eur.

Stálý záchranný mechanismus ESM, který disponuje celkem 700 miliardami eur (19,2 bilionu korun), slouží pro poskytování pomoci státům eurozóny, které se dostaly do problémů se splácením svých závazků. Z peněz ESM se financují například půjčky ohroženým zemím nebo nákup jejich státních dluhopisů za nižší úrok, než jakého by dosáhly na mezinárodním trhu. Fiskální pakt pak představuje závazek evropských států hospodařit tak, aby nevytvářely nové dluhy.

Oba nástroje napadla u německého ústavního soudu různorodá skupina kritiků, mezi nimiž byli poslanec vládní Křesťanskosociální unie (CSU) Peter Gauweiler, skupina poslanců postkomunistické Levice a někteří profesoři ekonomie. Podle stížností, kterých se sešlo přes 37.000, oba nástroje omezují ústavou zaručené právo německého Spolkového sněmu na rozhodování o využití veřejných prostředků.

Ústavní soud všechny stížnosti zamítl. „Výsledek je jednoznačný,“ řekl předseda ústavního soudu Andreas Vosskuhle s tím, že podle názoru soudu nejsou práva Spolkového sněmu nijak krácena.

V současnosti fond poskytuje podporu Kypru v celkovém objemu až devíti miliard eur (další zhruba jednu miliardu Kypru může poskytnout MMF). Do konce loňského roku ESM pomáhal s podporou španělského bankovního sektoru. Na rekapitalizaci španělských bank poskytl fond 41,3 miliardy eur, které by se mu měly vrátit nejpozději v prosinci 2027.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek