Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

EBA: Podíl nesplácených úvěrů bank v EU je stále příliš vysoký

Euroskop, čtk, 25.11. 2015
Euro, krize

Rozsah nesplácených úvěrů u bank v Evropské unii je i přes pokles v posledních letech znepokojivě vysoký. Dosahuje objemu zhruba jednoho bilionu eur (27 bilionů Kč), což představuje roční výkon španělské ekonomiky a 7,3 procenta ekonomiky EU. Uvedl to Evropský bankovní úřad (EBA).


Podíl takzvaných úvěrů v selhání (NPL) u velkých evropských bank činil na konci června 5,6 procenta celkového objemu půjček a klesl z 6,1 procenta na počátku roku. V USA je však tento ukazatel zhruba poloviční a v Asii ještě nižší, uvedla EBA.

NPL definuje úřad jako půjčky, jejich splátky jsou v prodlení více než 90 dní nebo takové, u nichž byly ještě před tímto termínem registrovány pravděpodobné problémy se splácením. Údaje EBA se týkají 105 bank ve 20 zemích EU a Norsku.

Jaké banky jsou na to nejhůř?


Nejhůře na tom jsou podle údajů EBA banky na Kypru, jejichž úvěry jsou z celé poloviny klasifikovány jako špatné. Následuje Slovinsko (28,4 procenta), Irsko (21,5 procenta) a Maďarsko (18,9 procenta). Italské banky mají 16,7 procenta nesplácených úvěrů.

"Situace se sice postupně zlepšuje, kvalita úvěrových aktiv ale zůstává významným zdrojem obav a je brzdou poskytování nových úvěrů i ziskovosti bank," uvedl EBA podle agentury Reuters.

Nejnižší podíl špatných úvěrů


Nejnižší podíl špatných úvěrů měly banky ve Švédsku, u nichž činil 1,1 procenta na celkovém objemu. Velmi nízký je také v Norsku, Finsku, Británii, Nizozemsku a Německu, kde podíl nesplácených půjček činil 3,4 procenta.

Průměrná ziskovost evropských bank měřená návratností základního ukazatele kapitálu se v polovině roku zlepšila na 9,1 procenta z nuly na konci roku 2013. Byla tak stále pod hranicí deseti procent, která je podle bank minimem potřebným k dlouhodobému pokrytí nákladů kapitálu. Německé banky mají kapitálovou návratnost jen 6,2 procenta, uvedl EBA.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Společná měna euro slaví 20 let od svého vzniku

Euroskop, Evropská komise, 4. 1. 2019

Bulharsko je o krok blíže vstupu do eurozóny

Euroskop, Financial Times, 17.07.2018

Merkelová zchladila ambice Macrona na reformu eurozóny

Tereza Chlebounová, Euroskop, 7. 6. 2018

EU se obává spekulací s kryptoměnami

Tereza Chlebounová, Euroskop, 24. 1. 2018