Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Bulharsko je o krok blíže vstupu do eurozóny

Euroskop, Financial Times, 17.07.2018
Dombrovskis Goranov

Ve čtvrtek se v Bruselu uskutečnilo zasedání ministrů ze zemí platících eurem. Mezi témata, o kterých se jednalo, bylo i možné přistoupení Bulharska do eurozóny. Po jednání Rady zástupci Komise a Evropské centrální banky (ECB) oznámili, že celkové zhodnocení připravenosti Bulharska ke vstupu do eurozóny by mohlo být dokončeno v horizontu jednoho roku.

Během jednání Rady se představitelé zemí platících eurem a Bulharska dohodli na podmínkách, které Sofie musí dodržovat na své přístupové cestě k eurozóně. Ministři financí eurozóny podepsali závazky, kterým Bulharsko musí dostát v případě, že hodlá přistoupit do mechanismu směnných kurzů (ERM II), což je systém fixování národní měny na euro v rámci tzv. fluktuačního pásma (obvykle ±15 %).

Ke vstupu do ERM II, resp. do eurozóny, se váží fiskální a monetární kritéria, např. otázky inflace a veřejného dluhu. Ty Bulharsko prakticky plní a nemá s nimi větší problém.

„Bulharsko má jeden z nejnižších dluhů v EU, má rozpočtový přebytek a dobře zvládá svou míru inflace," poznamenal již dříve bulharský ministr financí Vladislav Goranov. 
 

Banky budou muset projít zátěžovými testy


Důležité však nejsou jen otázky rozpočtové a měnové. Bulharsko musí pokročit i v dalších oblastech. Závazek případného vstupu do eurozóny počítá s tím, že Bulharsko by mělo být součástí dohledu nad finančním sektorem (bankovní unie), což bude na počátku vyžadovat kontrolu ze strany EU nad potřebnými reformami a posílenou spolupráci s Evropskou centrální bankou. Bulharské banky budou muset také projít nezbytnými zátěžovými testy ze strany ECB.

V souvislosti s dohledem nad finančním sektorem bulharská vláda zaslala unijním zástupcům dopis, ve kterém informuje o posílení dohledu nad nebankovním finančním sektorem a závazku plné implementace pravidel proti praní špinavých peněz. 

Bankovní unie a finanční krize

Na vstup jakéhokoliv státu je potřeba dlouhé přípravy, které jsou ještě posíleny v souvislosti s děním během bankovní/finanční krize z minulých let. Záměr Sofie plnit dohodnutá kritéria a závazky do poloviny příštího roku nicméně místopředseda Komise pro euro, sociální dialog a finanční služby Valdis Dombrovskis považuje za „realistický.“

Primárním cílem lídrů zemí eurozóny je poučení z ní. Deník Financial Times (FT) ke krizi uvedl, že: „budoucí přistoupení do eurozóny musí reflektovat to, co čím si země přošly během finanční krize, zejména pokud se jedná o to, kdy bankovní krize v jedné zemi může ovlivnit dění v dalších státech.“

 

Dombrovskis Goranov
Komisař V. Dombrovskis a bulharský ministr financí Vladislav Goranov během společné tiskové konference v rámci bulgarského předsednictví Radě EU.
Zdroj: Flickr eu2018bg

 

Sofie a politické reformy

 

Ačkoliv Bulharsko je na dobré cestě v otázkách rozpočtových a měnových, do budoucna ještě musí zapracovat na politických reformách, zejména v oblasti soudnictví, boje s korupcí či organizovaným zločinem.

Někteří představitelé eurozóny dle FT uvedli, že „Bulharsko by mělo pod dohledem Komise důkladně implementovat potřebné reformy“, a to především v zájmu stability a integrity finančního systému a boje s (finanční) kriminalitou.

Komisař Dombrovskis k bulharským reformám poznamenal, že: „Reforma soudů, boj proti korupci a organizovanému zločinu bude důležitým faktorem celkového hodnocení, zdali Bulharsko bude připraveno přistoupit k mechanismu směnných kurzů či nikoliv.“

I když je tedy Bulharsko pomalu před dveřmi eurozóny, v rámci následujících 12 měsíců musí pokročit v reformách, na kterých se s představiteli eurozóny dohodlo.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Společná měna euro slaví 20 let od svého vzniku

Euroskop, Evropská komise, 4. 1. 2019

Merkelová zchladila ambice Macrona na reformu eurozóny

Tereza Chlebounová, Euroskop, 7. 6. 2018

EU se obává spekulací s kryptoměnami

Tereza Chlebounová, Euroskop, 24. 1. 2018