Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Brusel? Město stážistů! Tvrdí studentka Renata

(cyklus rozhovorů Evropa v nás ve Zlínském kraji)

Vážení čtenáři,

 

v cyklu rozhovorů Evropa v nás se dnes netradičně dočtete o sympatické studentce Renatě z Královéhradeckého kraje. Nebála se, zvládla několik kol pohovorů a splnila si svůj sen - pracovat a žít v zahraničí. Jak se jí podařilo vypořádat s prací pro Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu, s odloučením od domova a co jí tato práce přinesla najdete v přiloženém rozhovoru.

 

Lívia Pekajová, vedoucí Eurocentra Zlín

Stážistka Renata

Co Vás napadne, když se řekne Evropská unie?  

 

 Spousta lidí si při vyslovení pojmu Evropská unie představí nadnárodní kolos s ohromným množstvím byrokracie. Pro mne je to spíše svět kolem nás, který nás obklopuje a ovlivňuje v každodenním životě. Ať už jedeme na dovolenou do zahraničí, nakupovat do supermarketu, nebo potřebujeme doma vyměnit onu tolik diskutovanou žárovku. Veškeré dění se nějakým způsobem dotýká Evropské unie a mrzí mne, když  vidím, že spousta lidí  chápe  Evropskou unii jako byrokratickou mašinérii kdesi v Bruselu, která se "nás -obyčejných lidí netýká".

                                                                                     

Proč jste se rozhodla strávit 5 měsíců na Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu?  

Tato nabídka přišla během mých studií na univerzitě. V rámci katedry bylo vyhlášeno výběrové řízení na pozice stážisty do institucí působících při EU. Řekla jsem si, že je to skvělá příležitost, jak poznat fungování Evropské unie na vlastní oči a prohloubit si své teoretické znalosti získané během studia, také o zkušenosti praktické. Navíc jsem od útlého věku snila o životě v zahraničí a není lepší příležitosti kdy si takový sen splnit, než dokud je člověk mladý a bez závazků.

Jak vypadalo výběrové řízení?

 

Poté, co jsem prošla výběrovým řízením v rámci fakulty, absolvovala jsem přijímající pohovor s vedoucí Zastoupení Pardubického kraje v Bruselu, který probíhal v anglickém a francouzském jazyce. Konečné rozhodnutí jsem se dozvěděla cca tři měsíce před samotným nástupem na stáž. Díky tomu, že byla pracovní stáž organizována skrze evropský vzdělávací program Erasmus, nebylo administrativní zajištění nikterak náročné. Většinu informací jsem se dozvěděla od zahraničního oddělení univerzity, na kterou jsem měla možnost se obrátit i kdykoli během zahraničního pobytu.

Popište nám, prosím, náplň Vaše dne. Našla jste si čas i na zábavu nebo jste celé dny trávila v kanceláři?

 

Na Zastoupení jsem pracovala na plný úvazek, většinu dne jsem tedy trávila v práci, kde jsem kromě klasické administrativní činnosti, zajišťovala také doprovod delegacím na pracovních cestách v Bruselu, navštěvovala konference v institucích EU, ale též se podílela na organizování nejrůznějších akcí pro veřejnost, kterých se naše Zastoupení účastnilo. Brusel je díky sídlu evropských institucí velice „živé město", o kulturní aktivity tedy není nouze. Volný čas o víkendech jsem pak většinou trávila poznáváním krás Belgie, belgická městečka jsou skutečně nádherná!

Splnila stáž Vaše očekávání?

Stáž mi přinesla mnoho osobních, ale i profesních zkušeností. Díky každodennímu styku s institucemi EU jsem měla možnost setkat se se spoustou zajímavých lidí, z české i evropské politiky. Krom toho byla stáž také úžasnou příležitostí pro navázání přátelství s mladými lidmi z nejrůznějších koutů Evropy. Dalo by se říci, že Brusel je jakýmsi městem stážistů a věřte, že pokud ve středu podvečer vyrazíte na prostranství před Evropským parlamentem, poznáte během vteřiny spousty nových přátel. V neposlední řadě byl půlroční pobyt v zahraničí obrovskou zkušeností pro mne osobně, příležitostí pro poznání sebe sama a uvědomění jakými směry se chci dále v životě ubírat.

Mělo by stáž v zahraničí strávit mnohem více studentů, než je tomu dnes?

Určitě ano! Většina mladých lidí si neváží příležitosti, která se jim v současnosti nabízí. Naši rodiče a prarodiče v mladém věku možnost vycestování za prací či za studiem neměli. Myslím, že je škoda tedy takové šance nevyužít. Vycestování do zahraničí je pro každého ohromnou osobní zkušeností, příležitostí osamostatnit se, naučit se cizí jazyk, poznat jinou kulturu a získat přátelé po celém světě. Ačkoliv si ze začátku v cizí zemi budete možná připadat ztraceni a bude se Vám stýskat po domově, na konci pobytu Vám bude líto, že už odjíždíte.

 

Na závěr bych chtěla poděkovat za možnost předat své zkušenosti mladým lidem touto cestou. Věřím, že má zkušenost bude pro mnohé čtenáře inspirativní a pomůže jim nebát se udělat první krok a vycestovat do zahraničí.

 

    

Renata v Gentu, městečku známém svými romantickými kanály a mosty.