Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Rozhovor Evropa v nás

Vážení čtenáři,

 

v červnovém rozhovoru Evropa v nás jsme zpovídali novou koordinátoru Mládeže v akci pro Zlínský kraj, která od ledna 2012 působí v centru Akropolis v Uherském Hradišti. Jak vypadá práce koordinátora a jaké novinky nás ve Zlínském kraji čekají nám představí paní Dagmar Mega.

 

Lívia Pekajová, vedoucí Eurocentra Zlín 

 

Mládež v akci je program, který je ve Zlínském kraji vnímán především díky Evropské dobrovolné službě. Můžete nám však tento program představit komplexně?

Program Mládež v akci je určen všem mladým lidem od 13 do 30 let a jsou z něj podporovány projekty mezinárodních výměn mládeže, místních iniciativ a dalších projektů, které rozvíjí neformálním způsobem vzájemné poznávání různých kultur. Důraz je kladen na aktivitu mladých lidí a dobrovolnost. Program Mládež v akci mohou využít i pracovníci s mládeží pro další vzdělávání, sdílení zkušeností a pod..

 

Co všechno zahrnuje taková práce koordinátora?

 Jako regionální konzultantka mám na starosti zviditelnění programu Mládež v akci v našem regionu, konzultuji projektové záměry, připravuji školení, kontaktuji pracovníky na městských i obecních úřadech, kteří se starají o podporu aktivit pro děti a mládež.

 

Jaké zkušenosti jsou s tímto programem v zahraničí? 

 Dle mých referencí je program v zahraničí vnímán velmi pozitivně. Vlastně nejen v zahraničí :). Každý, koho jsem potkala a kdo absolvoval některou z aktivit programu, měl velmi dobrou zkušenost a spoustu krásných zážitků.

 

Výuka jazyků s dobrovolníky v centru Akropolis netradičním způsobem

 

 Jaké cíle jste si vytyčila jako nový koordinátor tohoto programu?

Především rozšířit řady zájemců jak z řad jednotlivců, tak i organizací, aby bylo ve Zlínském kraji více realizovaných projektů. Tomu bude předcházet několik různých školení pro žadatele a zájemce o program. Doufám, že ohlas bude dostatečný. Informace najdete s předstihem jak na webu www.mladezvakci.cz, tak i na stránkách Eurocentra Zlín.

 

Je mládež Zlínského kraje opravdu v akci?

Myslím, že mládež ve Zlínském kraji není příliš odlišná od jiných regionů a určitě akční je. Důležité je především, aby se o možnosti programu Mládeže v akci dozvěděli, a aby využili příležitosti, zkusili přijít se svými nápady a necháme se překvapit, jaké "akce" zrealizují.

 

Na jaké aktivity se můžeme těšit v nejbližší době?

Pro příští období je již naplánováno několik akcí, kde se budou moci zájemci seznámit s programem Mládež v akci, potkat se s Evropskými dobrovolníky a třeba si i něco vyzkoušet. Jednou z takových příležitostí je i Evropský den jazyků, který se již tradičně koná na Gymnáziu TGM ve Zlíně, které spolupořádá Eurocentrum Zlín.. Na webu  vždy najdete aktuální odkazy a pozvánky na jednotlivé akce.