Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Červencový přehled dění v EU

Ondřej Krutílek, 8. 8. 2017, psáno pro Euroskop
Bruselský úředník

Výběr bruselského dění v červenci 2017 očima analytika Ondřeje Krutílka. Pravidelně, každý měsíc na Euroskopu.

“Můj drahý Helmute, myslím, že jsi teď v nebi.” Jean-Claude Juncker se 1. 7. oficiálně rozloučil s někdejším německým kancléřem a čestným občanem Evropy Helmutem Kohlem.

 

Flexibilní integrace v praxi? Ministři vnitra Francie, Itálie a Německa se 2. 7. separátně sešli s Komisí, aby prodiskutovali, jak naložit s migrační vlnou (znovu) atakující jih Apeninského poloostrova. Akční plán zveřejněný Berlaymontem dva dny nato se zaměřuje “na podporu Itálie, zmírnění tlaku a zvýšení solidarity”.

 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin se po čase opět zabýval přípravky na ochranu rostlin. Laikovi to bude jedno, stakeholdeři z byznysu by se ale měli s jeho zprávou (z 3. 7.) alespoň seznámit.

 

Vývoj léků na vzácná dětská onemocnění by měl být snazší. Zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky 3. 7. prezentovali, na čem se shodli se svými americkými protějšky.

 

V Česku bylo v květnu 2017 jen 160 tis. nezaměstnaných. Tedy 3 %. Což je nejméně z celé EU. Zdroj: Eurostat, 3. 7.

 

Ochrana dat není jen tématem vztahů s USA, ale i s Japonskem. Komisaři Věra Jourová a Haruhi Kumazawa se 3. 7. shodli, že obě strany mají ještě před sebou hodně práce. O tři dny později to potvrdili i jejich šéfové.

 

Investující do udržitelné budoucnosti. Toť EU v představách Výboru regionů. 3. 7. to jeho zástupci řekli Estoncům, kteří se na půl roku ujali unijního předsednictví.

 

První místopředseda Komise Frans Timmermans 4. 7. přivítal ukončení arbitráže mezi Chorvatskem a Slovinskem v otázce námořních a pozemních hranic. Teď už nález jen naplnit.

 

Vody je málo a ještě jí plýtváme. V Evropské agentuře pro životní prostředí se proto zamysleli a 4. 7. zveřejnili, co s tím. Návrhy: zvýšit cenu a realizovat informační kampaně.

 

Emise látek znečišťujících ovzduší byly v Česku v roce 2015 pod limitem. Zato nominálně “zelené” členské státy typu Dánska, Německa, Rakouska či Švédska měly problém, reportovala 4. 7. Evropská agentura pro životní prostředí.

 

Komise 4. 7. zaregistrovala evropskou občanskou iniciativu s výmluvným názvem Stop TTIP. Původně chtěla odpůrcům liberalizace obchodu s USA zatnout tipec, Soudní dvůr EU ale vystavil stopku jí.

 

Palestincům pomáhají i členské státy. Rada 4. 7. prodloužila jak mandát koordinačního úřadu pro podporu palestinské policie (EUPOL COPPS), tak mandát mise pro pomoc na hranicích na hraničním přechodu Rafáh (EU BAM Rafah).

 

Rada chce v přípravcích na ochranu rostlin hledat endokrinní disruptory, informovala 4. 7. Komise.

 

A zase Uber. Členské státy mohou podle právně nezávazného stanoviska generálního advokáta Macieje Szpunara z 4. 7. Uber (resp. službu UberPop) nejen zakázat, ale i trestně stíhat.

 

Komerčním pilotem do 65 let, víc ani ťuk, potvrdil 5. 7. ve věci C-190/16 Soudní dvůr EU.

 

Peugeot si koupil Opela. Komise transakci schválila 5. 7. bez jakýchkoli dalších podmínek. Čili bez obav, že by fúze mohla narušit hospodářskou soutěž.

 

Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound si posvítila na změny na pracovním trhu v důsledku “velké recese” po roce 2008. 5. 7. zveřejnila zprávu, která má ambici nahlédnout “za” běžně dostupná čísla. Posuďte sami, zda se jí to povedlo.

 

Zástupci Evropské centrální banky byli na přelomu června a července na misi v Portugalsku. 5. 7. napsali, že se jim tam líbilo, ale tamější ekonomika stále není v kondici, která by byla s to je uspokojit.

 

Komise 6. 7. vydala výroční zprávu o uplatňování unijního práva v jednotlivých členských státech plus tzv. srovnávací přehled v oblasti vnitřního trhu. Česko na tom bylo loni docela dobře.

 

Nejkulturnější a nejkreativnější města v EU? Paříž, Kodaň, Edinburgh a Eindhoven. Proč, to najdete v tiskovce Komise z 6. 7.

 

EU a Japonsko 6. 7. dojednaly základní prvky nové bilaterální obchodní dohody. V Zemi vycházejícího slunce by například měli zrušit cla na čedar, goudu a víno.

 

Fúze Komise nikdy nebrala na lehkou váhu. I proto 6. 7. iniciovala hned tři řízení proti společnostem (Merck/Sigma-Aldrich, General Electric a Canon), které podle ní porušily stanovená procedurální pravidla.

 

Účtovat si storno poplatky jako aerolinka můžete, ale rozhodně ne tak, jak se vám zachce, konstatoval 6. 7. ve věci C-290/16 Soudní dvůr EU.

 

Evropský hospodářský a sociální výbor to 6. 7. řekl přesně: Nechť je financování rozvoje venkova jednoduché a ještě lepší. A dokonce poskytl i několik dobře míněných rad.

 

Evropský hospodářský a sociální výbor ocení inovativní projekty zaměřené na “kvalitní zaměstnávání” mladých, migrantů a jiných problematických skupin. Hraje se o 50 tis. eur. Hlásit se můžete od 7. 7. do 8. 9. 2017.

 

Komise 7. 7. zveřejnilapředběžné výsledky klíčové veřejné konzultace věnované budoucnosti společné zemědělské politiky. Od února do května 2017 obdržela na 322 tis. podnětů (sic!).

 

Syřané chtějí do Německa. Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu 7. 7. uveřejnil výroční zprávu.

 

Evropská agentura pro léčivé přípravky 7. 7. omezila používání přípravku proti roztroušené skleróze Zinbryta. Pacienti z něj byli na játra.

 

Mariya Gabrielová byla 7. 7. jmenována komisařkou pro digitální ekonomiku a společnost. Protože její krajanka Kristalina Georgieva odešla do Světové banky.

 

Obchodní dohoda EU s Kanadou známá jako CETA se uplatní od 21. 9. 2017. Prozatímně, ale přece. Svět se o tom dozvěděl 8. 7. z Hamburku, kde se tou dobou konal poněkud divočejší summit G20.

 

V EU žilo k 1. 1. 2017 takřka 512 mil. lidí, o 1,5 mil více než v roce 2016. Podle Eurostatu, který o tom 10. 7. informoval, za to mohou výhradně migranti.

 

Můžeme se obejít bez testů na zvířatech? Evropský úřad pro bezpečnost potravin si myslí, že ano. 10. 7. proto spustil databázi OpenFoodTox, která prý může pomoci.

 

Pravidla poskytování dotací z evropských fondů potřebují “pročistit”, konstatovala 11. 7. ad hoc skupina na vysoké úrovni pro otázky zjednodušení. Mají pravdu. Změn se však dočkáme nejdříve po roce 2020.

 

Komise 11. 7. zveřejnila tři zprávy, které podle ní dokazují, že EU umí nakládat s penězi. Klíčová je podle Berlaymontu “přidaná hodnota”.

 

Syrové vepřové je v EU hlavním zdrojem nákazy hepatitidou E, informoval 11. 7. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Už jste letos grilovali?

 

Plnohodnotná unie kapitálových trhů vznikne do konce roku 2019, potvrdila 11. 7. Rada.

 

Ukrajina bude plně asociována s EU od 1. 9. 2017. Rada učinila poslední nezbytný krok 11. 7. Symbolicky v předvečer devatenáctého summitu EU-Ukrajina, který se uskutečnil 13. 7. v Kyjevě. (O čtyři dny později Rada ve prospěch Ukrajiny přijala ještě “soubor dočasných autonomních obchodních opatření”.)

 

Máte zkušenosti s valproátem? Pokud ano, od 11. 7. se můžete registrovat na první veřejné slyšení Evropské agentury pro léčivé přípravky, které se uskuteční 26. 9. 2017 v Londýně.

 

30 mg na kilo živé váhy denně. Pokud byste glutamátů konzumovali více, mohlo by se to na vás záhy podepsat, varoval 12. 7. Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

 

Rozumíte-li antioxidantům a zdravotním tvrzením, můžete se od 12. 7. ozvat Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin. Do 3. 9. 2017 jej zajímá, co si myslíte o návrhu jeho nových “pokynů”.

 

Výbor regionů od 12. 7. nového předsedu. Jmenuje se Karl-Heinz Lambertz.

 

V Terstu se 12. 7. uskutečnil západobalkánský summit. EU do Itálie přivezla příslib desítek milionů eur. Použity by měly být hlavně na (do)budování infrastruktury.

 

Výbor regionů měl ve dnech 12.-13. 7. plénum. Na přetřes přišlo jako vždy kdeco: “zoufalé cesty” uprchlíků do Evropy, nejlepší podnikatelské strategie, “jednoduchá, jasná a konzistentní pravidla” pro malé střední podniky, podpora startupů, výzkum, inovace a ekoinovace, koordinace systémů sociálního zabezpečení, rozvojové cíle OSN, nový energetický balík, nízkoemisní mobilita či přeshraniční dopravní infrastruktura.

 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin prověří, odkud se bere nemoc šílených krav. Oznámil to 13. 7. Komisi vrtá hlavou, proč se BSE objevuje i přes všechna opatření, která proti ní zavedla.

 

Společné výzkumné centrum aka JRC se od prosince 2017 otevře vědcům z celé Evropy. Ba co víc, na otevření svých prostor v Itálii, Belgii, Německu a Nizozemsku nehodlá nijak profitovat. Komise, pod níž JRC spadá, o tom informovala 13. 7.

 

S červencem se objevily další čtyři případy nesouladu českého právního řádu s unijním. Komise 13. 7. vydala odůvodněná stanoviska ve věci neprovedení směrnice č. 2014/104 o žalobách o náhradu škody způsobené porušením pravidel o hospodářské soutěži, směrnice č. 2011/70 o radioaktivním odpadu a předpisů v oblasti pojištění (směrnice č. 2009/138 Solventnost II a směrnice č. 2014/51 Omnibus II) a výzvu k provedení směrnice č. 2010/63 o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely.

 

Expertní skupina na vysoké úrovni pro udržitelné finance vydala13. 7. svá první doporučení. Cílem jejího působení je, aby finanční systém podporoval udržitelné investice v udržitelné ekonomice.

 

Obchod s kulturními statky může být zdrojem financování terorismu. Aby se tomu zabránilo, předložila Komise 13. 7. návrh nové legislativy.

 

Kdy budeme mít německé platy? I tom se bude v listopadu mluvit na fóru v Dublinu. Pokud chcete být u toho, nechte se Evropskou nadací pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound pozvat. Psát jí můžete od 13. 7.

 

Euroombudsmanka pojala (správné) podezření, že bývalí komisaři končí v byznysu dřív, než je zdrávo. Proto se 17. 7. zeptala, co s tím Komise bude dělat. A zda si opravdu myslí, že stačí, když pro tyto účely zřídí etický výbor.

 

EU 17. 7. spojila síly s Brazílií. Na půdě Světové obchodní organizace se zaměří na zemědělství a dotace.

 

Komise se 17. 7. pochlubila, že diskuze o budoucnosti Evropy nabírá na obrátkách. Za čtyři měsíce od prezentace bílé knihy o budoucnosti Evropy “měla potenciál oslovit přes 30 milionů občanů”.

 

Globální řád, mír a gender. Rada 17. 7. schválila své priority pro 72. Valné shromáždění OSN.

 

EU 17. 7. sankcionovala dalších šestnáct Syřanů. Neodpustili si použití chemických zbraní proti civilistům. Syrských občanů se statusem persona non grata v Bruselu evidují už 255.

 

Něco je ve vzduchu. A aby nebylo, schválila Rada 17. 7. update Gothenburského protokolu, jenž by měl od roku 2020 napomoci celosvětově snížit emise největších polutantů. Členské státy ale mohou být v klidu: EU už je dávno mnohem ambicióznější. (Podobně jako například v otázce emisí fluorovaných uhlovodíků, na nichž Rada 17. 7. taky nenechala nit suchou.)

 

V Evropě máme zaměstnance na plný úvazek a pak všechny ty, kteří si na živobytí vydělávají jinak. Právě oněm “nestandardním”, obtížně zařaditelným kusům věnuje Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound svou letní studii. Vyšla 17. 7.

 

Inovace, digitalizace a dekarbonizace. Kromě dovedných lidí nejdůležitější nástroje k vybudování “odolných” ekonomik, které obstojí i v éře globalizace. Toť idea Komise uveřejněná 18. 7.

 

Počet ajťáků rostl i v roce 2016. A i loni byl unijní IT sektor tvořen z 80 % chlapy. Eurostat 18. 7. odhalil, že největší podíl mužů v odvětví byl na Slovensku a v Česku. Čím to, už nezkoumal.

 

Počet nezaměstnaných v EU popisuje situaci na trhu práce jen částečně. V Evropské nadaci pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound se proto pokusili sestavit přesnější obrázek. Jak se jim to povedlo, můžete posoudit ve zprávě z 18. 7. #labourslack

 

Eurostat si položil jednoduchou otázku: Plní EU cíle definované v strategii Evropa 2020? Odpověď (uveřejněná 19. 7.) zní “ne”. Tristní je to zejména v oblasti výzkumu a vývoje a na poli zvyšování zaměstnanosti a snižování chudoby.

 

EU podpoří vyšetřování válečných zločinů v Sýrii, oznámila 19. 7. Komise. Na iniciativu OSN dá 1,5 mil. eur.

 

Hybridní hrozby hrozí dál. Komise sice 19. 7. reportovala, že EU za poslední rok zaznamenala “významný pokrok”, pořád ale tahá za kratší konec provazu.

 

Komise od 19. 7. prosazuje novou HR politiku. Do 1. 11. 2019 chce otevřít svou širokou náruč postiženým, starým, lesbám, gayům, bisexuálům, transsexuálům a intersexuálům a dosáhnout alespoň 40% zastoupení žen ve vedoucích pozicích. Biti budou zdraví mladí heterosexuální muži.

 

Ceny bydlení v Česku rostou nejvíce z celé EU. Eurostat 19. 7. zveřejnil data za první kvartál 2017 a porovnal je s údaji za první čtvrtletí 2016. Nárůst o 12,8 % je v porovnání s průměrnými 4,5 % opravdu velký.

 

Evropská agentura pro léčivé přípravky 19. 7. oznámila, že chce naslouchat mladým do 18 let. Zapojí je do svých vědeckých výborů a pracovních skupin a bude s nimi mluvit “adekvátním jazykem”.

 

V potravinách bude míň karcinogenního akrylamidu, navrhla 19. 7. Komise. Na zdravějších chipsech byste si měli moci pochutnat od jara 2018. Pokud se Rada nebo EP nepostaví proti.

 

Evropská investiční banka 20. 7. oslavila čtvrtstoletí svého působení v Bulharsku. Zemi prý chce pomáhat i nadále.

 

41 mil. fejků. Tolik padělaného zboží zůstalo loni před branami EU, informovala 20. 7. Komise. Nejvíce ho bylo tradičně z Číny.

 

Jak by měla EU podporovat digitální inovace v oblasti zdravotní péče? Komise 20. 7. zahájila novou veřejnou konzultaci. Své příspěvky můžete Berlamontu zasílat do 12. 10. 2017.

 

Eurostat 20. 7. zveřejnil data o deficitech státních rozpočtů a celkovém zadluženíjednotlivých členských států v prvním čtvrtletí 2017. Česko si nevedlo špatně, ale na takové Estonce (ještě) nemáme.

 

Evropská centrální banka 21. 7. zveřejnila výsledek šetření mezi finančníky. Hýří optimismem: Nezaměstnanost v nadcházejícím období poklesne, HDP poroste a ani s tou inflací to nakonec nebude tak zlé.

 

Evropská agentura pro léčivé přípravky 21. 7. doporučila autorizovat lék na chronickou dětskou oční alergii. Jmenuje se Verkazia.

 

Padělání eurobankovek: setrvalý stav. Evropská centrální banka 21. 7. potvrdila, že podvodníci se z 85 % soustředí na dvaceti- a padesátieurovky.

 

Evropský úřad pro bezpečnost potravin se od 24. 7. ptá, co říkáte na listerii monocytogenes v hotových jídlech. No co tak asi? Že ji tam nechceme.

 

EU 24. 7. oznámila, že otevře delegaci v Mongolsku. Ulánbátarská expozitura bude už sto čtyřicátá.

 

CALRE (Konference předsedů regionálních parlamentů se zákonodárnou pravomocí) oslavila ve dnech 24.-25. 7. ve španělském Oviedu 20 let. Přijela i delegace z Výboru regionů.

 

Operace EU NAVFOR MED SOPHIA potrvá (minimálně) do 31. 12. 2018. Rada její mandát 25. 7. prodloužila z prostého důvodu: nelegální migrace z Libye neustává a neustává.

 

Evropská agentura pro léčivé přípravky 25. 7. aktualizovala pokyny pro klinické testy na lidech. „Pokusní králíci“ by se měli dočkat zvýšené míry ochrany.

 

Stále více spotřebitelů nakupuje online, a to i v zahraničí, informovala 25. 7. Komise. Prostor pro zlepšení tady ale pořád je. Klíčem jsou podle ní kromě maloobchodníků spotřebitelé znalí svých práv.

 

EU nemůže uzavřít PNR dohodu (o předávání údajů jmenné evidence cestujících) s Kanadou, protože je neslučitelná se základními právy EU, řekl 26. 7. Soudní dvůr EU. Takže znovu a lépe. Komise už avizovala, že udělá, co bude v jejích silách.

 

Rada se 26. 7. shodla na mandátu pro jednání o nových modrých kartách, tedy o tom, jak zvýšit atraktivitu EU pro vysoce kvalifikované pracovníky z třetích zemí. Jen tak dál!

 

Soudní dvůr EU 26. 7. (ve věci C-79/15 P) rozhodl, že neměly být zrušeny akty, jimiž bylo hnutí Hamás ponecháno na evropském seznamu teroristických organizací. Takže Hamás = teroristická organizace.

 

Generální advokát Yves Bot navrhl26. 7. zamítnout slovenskou a maďarskou žalobu proti dočasnému mechanismu povinné relokace žadatelů o azyl. Uprchlické kvóty podle něj “účinně a přiměřeně” přispívají k tomu, aby Řecko a Itálie mohly čelit důsledkům migrační krize.

 

Luxusní zboží na Amazon nepatří, podpořil 26. 7. generální advokát (ve věci C-230/16) společnost Coty, která vedla spor s jedním ze svých autorizovaných prodejců, který je právě přes amazon.de nabízel. Uvidíme, zda páně advokátův názor převezme i Soudní dvůr EU.

 

Komise proti nám, Maďarům a Polákům zahájila26. 7. druhou fázi řízení o nesplnění povinnosti kvůli nerespektování rozhodnutí o uprchlických kvótách.

 

Čaj, bylinky i med mohou škodit zdraví, pokud se to s nimi přehání, varoval 27. 7. Evropský úřad pro bezpečnost potravin, když reportoval účincích pyrolizidinových alkaloidů. Přirozeně: všeho moc škodí.

 

Reakcí na nadužívání antibiotik je mikrobiální rezistence, vyplývá ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a Evropské agentury pro léčivé přípravky z 27. 7. Týká se to zvířat i lidí.

 

Komise 27. 7. spustila nový humanitární program pro integraci a ubytování uprchlíků v Řecku. Z 209 mil. eur bude financováno i nájemní bydlení pro 30 tis. osob.

 

Námořníci na plavidlech pod vlajkou EU se dočkají lepších pracovních podmínek, navrhla 27. 7. Komise. Pozitivní je, že tak učinila na základě dohody mezi sociálními partnery, a ne na zelené louce.

 

Budoucnost patří lékům na míru. Evropská agentura pro léčivé přípravky proto 28. 7. zahájila veřejnou konzultaci na téma, jak by taková budoucnost měla vypadat. Potrvá do 15. 11. 2017.

 

Komise v sobotu (sic!) 29. 7. zahájila řízení o porušení smlouvy proti Polsku. Jak slíbila 26. 7., bezprostředné poté, co byl v polském úředním věstníku uveřejněn nový, podle Komise vadný zákon o obecných soudech. Pokud Polsko do měsíce nepodá Berlaymontu uspokojivou odpověď, začne se vážněji hrát o jeho hlasovací práva v Radě. Do té doby mohou být naši severní sousedé v klidu, byť se o jejich eurokrajana Donalda Tuska bude nejspíše pokoušet mrtvice.

 

Nezaměstnanost v Česku atakovala dno i v červnu 2017. Podle zprávy Eurostatu z 31. 7. dosáhla 2,9 %. Průměr eurozóny byl třikrát vyšší.

 

EU 31. 7. vyjádřila obavu o osud venezuelské demokracie. Volby a násilí k sobě prostě nepatří.

 

Děti ve školách budou dostávat mléko, ovoce a zeleninu i nadále, informovala 31. 7. Komise.

Autor: Ondřej Krutílek, analytik Centra pro studim demokracie a kultury a B&P Research, psáno pro Euroskop

Další články v rubrice

Květnový přehled dění v EU

Ondřej Krutílek, 15. 6. 2018, psáno pro Euroskop

Dubnový přehled dění v EU

Ondřej Krutílek, 10. 5. 2018, psáno pro Euroskop

Březnový přehled dění v EU

Ondřej Krutílek, 30. 4. 2018, psáno pro Euroskop

Únorový přehled dění v EU

Ondřej Krutílek, 12. 3. 2018, psáno pro Euroskop

Lednový přehled dění v EU

Ondřej Krutílek, 7. 2. 2018, psáno pro Euroskop