Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Chmelař: V programu Komise na rok 2018 jsou české priority

digitalizace

V programu Evropské komise na příští rok jsou pro Česko důležité především iniciativy související s posílením konkurenceschopnosti a bezpečnosti EU. ČTK to včera řekl státní tajemník pro záležitosti EU Aleš Chmelař (ČSSD). Plán komise podle něj zahrnuje priority české vlády. Komise svůj program pro rok 2018 zveřejnila minulý týden. Zástupcům české odborné veřejnosti a státní správy ho včera představila eurokomisařka Věra Jourová, podle níž je příležitost pro ČR patrná hlavně v budování digitálního trhu.

 

"Jsme rádi, že se Evropská komise v řadě svých iniciativ shoduje s prioritami české evropské politiky," řekl Chmelař ČTK. Jako příklad uvedl záměry komise směřující k posílení bezpečnosti, stability eurozóny nebo dokončení digitálního trhu.

Podle Chmelaře může společný digitální trh EU výrazně přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti celé unie. Komisařka Jourová vidí v této oblasti příležitost pro české podnikatele. "Pro Česko je výborná šance společný digitální trh, protože si stojí dobře v digitální oblasti. Pro český byznys je otevření hranic pro společný obchod a obchodování na internetu velice dobrá věc," míní Jourová.

 

Stabilita eurozóny je pro Česko klíčová

 

Z ekonomických iniciativ komise je podle Chmelaře pro Česko zásadní také prohlubování hospodářské a měnové unie, tedy eurozóny. "Česká ekonomika je s eurozónou silně propojena, proto je v našem zájmu posílit její stabilitu," řekl ČTK Chmelař.

"Budeme prosazovat, aby veškerá jednání o budoucnosti eurozóny byla otevřená všem členským státům," dodal.

Česká republika mezi země eurozóny nepatří, ačkoliv se k přijetí eura zavázala již při svém vstupu do EU. Rozhodnutí o tom, kdy evropská měna nahradí českou korunu, však zatím nepadlo.

 

Spolupráce v oblasti bezpečnosti a sdílení informací

 

V programu Komise je z hlediska českých zájmů důležitá také snaha posilovat bezpečnost, podotkl Chmelař. Podle eurokomisařky do této oblasti spadá například sdílení informací o rizicích. "Týká se to třeba provázání elektronických systémů pro sdílení včasných zpráv mezi orgány, které mají zajišťovat bezpečnost," řekla ČTK.

Jourová dodala, že komise chce své návrhy předložit do konce května 2018, aby mohly být přijaty před koncem pětiletého mandátu komise a volbami do Evropského parlamentu.

Další články v rubrice

Co čeká EU v roce 2019?

Libor Škácha, Euroskop, 9. 1. 2019

Brexit: Čeká Británii druhé referendum?

Euroskop, Politico.eu, čtk, 18. 12. 2018

Studie: Regionální politika EU ovlivňuje, jak lidé volí

Libor Škácha, Euroskop, 17. 12. 2018

Kdo má šanci ve vedení CDU nahradit Angelu Merkelovou?

Libor Škácha, Euroskop, 20. 11. 2018

Přehled: Jak dosud probíhala jednání o brexitu?

Štěpán Pech, Kristýna Janošová, Úřad vlády, 17. 4. 2018