Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise zveřejnila návrh dohody o přechodném období po brexitu

Euroskop, čtk, 8. 2. 2018
brexit - vlajky EU/UK

Evropská komise včera zveřejnila svůj návrh znění paragrafů budoucí dohody mezi Evropskou unií a Británií, které se týkají přechodného období po brexitu vyžadovaného britskou stranou. V úterý pětistránkový dokument dostaly k dispozici členské země. Materiál, ze kterého už v úterý citovala některá média, v zásadě opakuje směrnice, které minulý týden daly státy bloku k jednáním o přechodném období unijnímu vyjednávači Michelu Barnierovi.

Vůči britské straně je text poměrně přísný a téma "bruselských sankcí" tak dominuje titulním stránkám řady britských deníků. EU chce mít například možnost omezit přístup Británie na svůj trh pro případ, že by v přechodném období po brexitu porušila dohodnutá pravidla.

Příslušný mechanismus by měl být přitom rychlý a umožňovat omezení britského přístupu i bez čekání na poměrně zdlouhavé rozhodování unijního soudu.

"Držte se našich pravidel, jinak uzemníme vaše letadla," zní titulek deníku Daily Mail. Zablokování leteckého provozu zmiňuje na prvním místě také The Times, podle nějž by za nových podmínek měla EU "bezprecedentní právní nástroje na jednostranné potrestání Británie, pakliže poruší pravidla přechodného období". "EU se stále pokouší vládnout Británii," objevilo se ve výrazné úpravě na titulní stránce Daily Express.

 

Přechodné období pravděpodobně do konce roku 2020


Británie odejde z EU na konci března 2019. Londýn však požádal o dojednání přechodného období, které by mělo skončit zřejmě na konci roku 2020. Ostatních 27 zemí unie na diskusi v tomto směru kývlo.

Svému vyjednávači Barnierovi ale unijní státy daly poměrně přesné podmínky, jak by přechodné období mělo vypadat. Británie by po jeho dobu měla přístup na unijní trh, musela by ale plně uznávat evropské právo, včetně rozhodnutí soudu EU.

Jako stát mimo EU už by ale neseděla v žádných orgánech bloku a nepodílela by se na jeho rozhodování.
 

Otázka bezcelní zóny a jednotného trhu během


Londýn k novému návrhu o pravidlech přechodného období pouze konstatoval, že jde o "reflexi pozic sedmadvacítky". Zveřejnění dokumentu zastihlo kabinet Theresy Mayové v klíčovém momentu, neboť britská premiérka měla včera a dnes společně s členy speciálního výboru pro brexit vypracovat hrubé obrysy podoby vztahů Británie a EU po odchodu z bloku.

Unijní vyjednávači hájí možnost pozastavení "určitých výhod" plynoucích z členství jako odpověď na požadavek premiérky Mayové, aby Británie mohla během přechodného období setrvat v bezcelní zóně a v jednotném trhu. "Počítat s možností sankcí pro případ porušení (dohody) je samozřejmě součástí jakékoli dohody," napsal na twitter Barnierův poradce Stefaan de Rynck.

Z pravdu mu dal například komentátor listu Financial Times David Allen Green, který napsal, že "dohoda postrádající tresty za její porušení není vlastně žádnou dohodou".

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Co čeká EU v roce 2019?

Libor Škácha, Euroskop, 9. 1. 2019

Brexit: Čeká Británii druhé referendum?

Euroskop, Politico.eu, čtk, 18. 12. 2018

Studie: Regionální politika EU ovlivňuje, jak lidé volí

Libor Škácha, Euroskop, 17. 12. 2018

Kdo má šanci ve vedení CDU nahradit Angelu Merkelovou?

Libor Škácha, Euroskop, 20. 11. 2018

Přehled: Jak dosud probíhala jednání o brexitu?

Štěpán Pech, Kristýna Janošová, Úřad vlády, 17. 4. 2018