Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Komise vyčlenila 12 miliónů eur na vlakové jízdenky pro 18tileté

Euroskop, 8. 3. 2018

Evropská komise vyčlenila 12 miliónů eur na financování iniciativy Evropského parlamentu, která se týká podpory mobility a vzdělávání mladých Evropanů. Podpořila tak nápad německého europoslance z Evropské lidové strany Manfreda Webera, se kterým souhlasili zástupci Zelených a Liberálů. Návrh počítá s tím, že mladí Evropané, kteří dosáhnou 18 let, by mohli dostat měsíční jízdenku na železnici, která by jim umožňovala neomezeně cestovat napříč Evropou, a platit by mohla až ve 30 zemích Evropy.

Měsíční jízdenka na železnici v hodnotě 510 eur by mládeži umožňovala mimo destinace v síti Interrail pass cestovat i jinými dopravními prostředky - trajekty či autobus - např. na Kypru či v Pobaltí (pobaltské státy netvoří součást vlakové sítě Interrail kvůli odlišnému rozchodu zdejších kolejí (k projektu na unifikaci rozchodu evropských železnic).


Pilotní verze počítá s více než 20 tisíci jízdenek


Pilotní verze by v létě 2018 mohla umožnit části mladých Evropanů, zkušební verze počítá s více než 20 tisíci účastníky, aby využili Interrail passu zdarma. Další přípravné akce do budoucna budou pokračovat i v letech 2019 a 2020. 

V současnosti vyčleněných 12 miliónů eur by v případě úspěchu mohlo být navýšeno. Podle předběžných odhadů by na pokrytí jízdenek pro každého Evropana, který dovršil 18 let, bylo potřeba až 1 miliarda eur. Budoucí nastavení však v první řadě závisí na úspěchu současné pilotní verze a na tom, jaký bude o iniciativu mezi mladými Evropany zájem.

Komisař Navracsics: Vzdělání není jen o školách

Smyslem návrhu je v první řadě podpora dlouhodobých unijních cílů, tedy „mobility, aktivního občanství, sociální inkluze a solidarity mezi mladými lidmi“. Dalším úkolem má být i zvýšení povědomí o evropské identitě, unijních hodnotách a především podpora vzdělání. Od návrhu se očekává, že jeho vedlejším produktem by mohla být i podpora turismu, a to i v méně známých regionech napříč evropským kontinentem.

„Je důležité dát mladým lidem možnost rozšířit si své obzory zkušenostmi z jiných zemí," vyjádřil se k iniciativě komisař pro vzdělání, kulturu, mládež a sport Tibor Navracsics. Dle něj je také potřeba mít na paměti, že „vzdělání není jen o tom, co se mladí Evropané naučí ve škole, ale také objevování odlišných kultur a tradic v rámci Evropy.“

Podle dokumentu Komise, který citoval server Deutsche Welle, by se o Interrail pass mělo žádat prostřednictvím „uživatelsky přátelského systému“, přičemž jednotlivé žádosti by měly být posuzovány „objektivně a nestranně“. O Interrail pass budou moci žádat teenageři narození v roce 2000, bez ohledu na sociální postavení či studijní zaměření.

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Hlavní milníky členství ČR v Severoatlantické alianci

text: Petr Pospíšil, infografika: Kristina Kvapilová, Euroskop, 13.5.2019

Co čeká EU v roce 2019?

Libor Škácha, Euroskop, 9. 1. 2019

Brexit: Čeká Británii druhé referendum?

Euroskop, Politico.eu, čtk, 18. 12. 2018