Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

ČR a EU 2015-2018

2015

27. března 2015

Profesor evropského práva Michal Bobek uspěl před slyšením unijního Výboru expertů a od října 2015 se stal prvním českým generálním advokátem Soudního dvora EU.

27. dubna 2015

Česká vláda schválila koncepci politiky ČR v EU. V ní za priority označila např. větší zodpovědnost EU za vlastní obranu a bezpečnost, prohlubování vnitřního trhu nebo efektivní čerpání z fondů EU. Koncepce počítá s řešením daňových úniků a podvodů, dále s aktivní přípravou ČR na vstup do eurozóny.

4. září 2015

V Praze se uskutečnil mimořádný summit premiérů zemí Visegrádské skupiny. Premiéři vyzvali ke společnému postupu EU v migrační krizi, mimo jiné k vytvoření systému tzv. hotspots a zajištění efektivní kontroly a ochrany vnějších hranic. Premiéři V4 odmítli návrh Evropské komise na přerozdělení uprchlíků v rámci EU. 

22. září 2015

Ministři vnitra EU schválili většinou svých hlasů přerozdělení 120 tisíc uprchlíků mezi státy EU. ČR spolu se Slovenskem, Maďarskem a Rumunskem tento návrh odmítlo. Finsko se hlasování zdrželo. Ze zemí V4 proti návrhu nehlasovalo pouze Polsko.

10. listopadu 2015

Český premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že ČR bude trvat na zachování volného pohybu osob v EU, uvedl to v souvislosti s návrhem britského premiéra Davida Camerona na reformu EU.

18. prosince 2015

Edita Hrdá se stala vrchní ředitelkou pro Ameriku v evropské diplomatické službě (EEAS), předtím zastávala post české velvyslankyně v OSN.

 

2016

 

22. ledna 2016

Prahu navštívil britský premiér David Cameron. S českým ministerským předsedou Bohuslavem Sobotkou jednal o britském návrhu reformy EU, migrační krizi i o česko-britské ekonomické a bezpečnostní spolupráci.

18. května 2016

Vláda rozhodla, že vládním koordinátorem digitální agendy, se stane státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

15. června 2016

Vláda schválila novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, ta měla umožnit, aby ČR nemusela u části staveb opakovat tvorbu posudků EIA.

27. června 2016

Vláda schválila zřízení pracovní skupiny pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie a pro řešení otázek spojených s budoucím směřováním Evropské unie, jejímž předsedou se stal státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

4. srpna 2016

Nejvyšší státní zastupitelství ČR oznámilo, že státní zástupce Petr Klement se na pět let stane jedním z pěti členů Dozorčího výboru Evropského úřadu pro boj s podvody (OLAF).

 

2017

18. ledna 2017

Evropský poslanec Pavel Telička (ANO) byl zvolen jedním z místopředsedů Evropského parlamentu.

9. června 2017

Na pražském Žofíně se konala Pražská konference o obraně a bezpečnosti, které se zúčastnil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini, místopředseda Komise Jyrki Katainen a eurokomisařka Elżbieta Bieńkowska. Juncker přednesl také projev  v historické budově Karolina, kde převzal zlatou pamětní medaili Univerzity Karlovy.

21. června 2017

Státním tajemníkem pro evropské záležitosti se stal Aleš Chmelař.

5. července 2017

Nová budova Evropského parlamentu ve Štrasburku byla pojmenována po někdejším československém a českém prezidentovi Václavu Havlovi. 

28. července 2017

Vláda oficiálně podala kandidaturu České republiky na nové sídlo Evropského orgánu pro bankovnictví. Agenturu, která v současnosti sídlí v Londýně, je třeba přesunout kvůli nadcházejícímu odchodu Velké Británie z EU.

9. srpna 2017

Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na evropskou směrnici o zbraních.

31. srpna 2017

Na svůj post rezignoval europoslanec za stranu Svobodných Petr Mach, aby se mohl věnovat kampani své strany před říjnovými sněmovními volbami. Nahradil ho někdejší poslanec a náměstek ministra obrany za ODS Jiří Payne. 

 

2018

 

10. května 2018

Česká republika se připojila k celoevropské iniciativě občanských konzultací, které navrhl francouzský prezident Emmanuel Macron. Cyklus debat s občany o konkrétních aspektech evropské integrace slavnostně zahájila 10. května diskuze za účasti premiéra Andreje Babiše a francouzské ministryně Nathalie Loiseau v Praze v budově La Fabrika. Hlavní část iniciativy poté probíhala v regionech napříč republikou. 

 

10. července 2018

Česká vláda zahájila přípravy na předsednictví Rady EU v druhé polovině roku 2022. V čele EU bude stát po dobu šesti měsíců, kdy se Praha stane centrem evropského rozhodování. V rámci příprav na české předsednictví zároveň Úřad vlády zaregistroval tradiční doménu www.eu2022.cz.