Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Oprava pláště Strakovy akademie je hotová, na řadě je zahrada

Euroskop, Úřad vlády, čtk, 26.06.2020

Po téměř třech letech skončila ve čtvrtek rekonstrukce pláště Strakovy akademie. Opravy sídla vlády v centru Prahy stály 301,5 milionu korun a na podzim na ně naváže obnova zahrady. V kombinaci historických, moderních a ekologických prvků by zahrada měla v duchu původní koncepce zahradního architekta Františka Josefa Thomayera doplnit reprezentativní vzhled Strakovy akademie, informoval včera v tiskové zprávě Úřad vlády.

Renovovaná zahrada by měla sloužit k reprezentačním účelům během českého předsednictví Radě EU v druhé polovině roku 2022 a také široké veřejnosti. Nyní může do zahrady ležící na břehu Vltavy zajít během vybraných víkendů a svátků.

Oprava pláště Strakovy akademie začala v září 2017 a kromě obnovy fasády zahrnovala mimo jiné i výměnu či odbornou repasi okenních prvků, opravu štukových, kamenných, kovových a klempířských prvků, opravu břidlicové střechy a komínů či rekonstrukci oplocení a ohradních zdí. Podílely se na ní firmy Hochtief a Geosan.

 

 

Strakova akademie, zdroj: Úřad vlády

 

Veškeré práce řemeslníci dělali za plného provozu Úřadu vlády ČR pouze s drobnými omezeními a za dozoru zástupců památkové péče a pod odborným vedením odborníků z řad renomovaných restaurátorů. Postupy a použité technologie vycházely z provedených restaurátorských průzkumů před i v průběhu realizace, uvedl úřad. Loni kvůli výměnám oken v hlavním sále a kancelářích vláda několik měsíců zasedala v Hrzánském paláci a přesídlil tam i kabinet premiéra.

Stavbaři mimo jiné ve Strakově akademii vyměnili či repasovali 700 okenních prvků včetně tří speciálních velkoplošných okenních výplní v jednací sále. Bylo opraveno 15.041 metrů čtverečních plochy budovy a 2240 metrů čtverečních oplocení a ohradní zdi. Na parapety bylo použito 1,1 kilometru měděného plechu, při opravě střechy bylo položeno 4781 metrů čtverečních břidlice. Aby fasádu nepoškozovali holubi, chrání ji tři kilometry kovových pásů s hroty a 370 metrů čtverečních sítí.

 

Historie Strakovy akademie

Strakova akademie byla vybudována na konci 19. století jako studentská kolej. K vládním účelům slouží od roku 1945, sídlem české vlády je od roku 1993. Zatím poslední velkou stavební úpravou budovy bylo překrytí vnitřního atria skleněnou střechou a přeměna prostoru v nový tiskový sál. Tato přestavba se uskutečnila v roce 2008. Budova nese jméno císařského rady Jana Petra hraběte Straky, který v roce 1710 odkázal svůj majetek ke zřízení akademie pro nemajetné syny české šlechty. Jeho závěť se ale naplnila až po více než 150 letech. Studentská kolej byla dostavěna v roce 1896.

 

 

Autor: Euroskop

Další články v rubrice

Začíná 24. ročník Festivalu francouzského filmu

Euroskop, Institut français de Prague, 18.11.2021

Dny otevřených dveří Agentury EU pro kosmický program

Euroskop, EUSPA, foto: EUSPA, 04.11.2021

Finalisté Sacharovovy ceny 2021

Evropský parlament, 18.10.2021