Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Trooping the Colour a královnin čokoládový dort

Euroskop, Encyclopaedia Britannica, Women's Weekly Food Magazine, 22.08.2020

Přinášíme nový seriál, který věnujeme životnímu stylu a kultuře různých evropských zemí. V každém díle představíme vybranou specialitu jednoho z regionů Evropské unie. Pokud nám to naše dovednosti a zručnost dovolí, specialitu také vyrobíme a budeme s vámi sdílet výsledek. Začínáme Britskými ostrovy, ať to stihneme, než nám Británie z EU odpluje úplně…

 

Hlavní ikonou Británie a britské kultury je samozřejmě její panovnice. Její Veličenstvo královna Alžběta II., Elizabeth Alexandra Mary, se narodila 21. dubna 1926 a v roce 2015 překonala v délce vlády svoji praprababičku, britskou královnu a indickou císařovnu Viktorii. Stala se tak nejdéle vládnoucím panovníkem v anglických a britských dějinách (letos tomu bylo 68 let ode dne, kdy nastoupila na trůn).

 

      

Vlevo: královna Alžběta II. v roce 2015, zdroj: Joel Rouse (Ministry of Defence) a nagualdesign, OGL 3

Vpravo: portrét královny Viktorie, autor: Franz Xaver Winterhalter, 1859

 

Ačkoli má Její Veličenstvo královna Alžběta II. narozeniny v dubnu (letos oslavila své 94. narozeniny), oficiálně je slaví každou druhou sobotu v červnu a to s celým svým národem a s velkou parádou. Trooping the Colour je tradiční oslava oficiálních narozenin britského panovníka/panovnice se slavnostní vojenskou přehlídkou, která se koná každým rokem v Londýně. Rozdílné datum od reálného dne narození britského panovníka/panovnice bylo vybráno kvůli počasí, jež se v červnu očekává být přívětivé k venkovnímu slavení královských narozenin s okázalostí, slávou a hudbou. Tradičně se uvádí rok 1748 jako začátek slavení panovníkových narozenin s vojenskou přehlídkou Trooping the Colour, během vlády Jiřího II. Prvním britským panovníkem, který se této oficiální oslavy svých narozenin s vojenskou přehlídkou účastnil osobně, byl údajně Eduard VII.

 

Moderní ceremonie probíhá na přehlídkovém prostranství Horse Guards Parade ve Whitehallu za přítomnosti královny a ostatních členů královské rodiny a přihlížejícího publika. Poté, co vojáci vzdají holt své královně, následuje koncert vojenské hudby a průvod přes třídu The Mall až k Buckinghamskému paláci, odkud pak z balkonu královna se svou rodinou sleduje přelet strojů Britského královského letectva, Royal Air Force nad Buckinghamským palácem.

 

Trooping the Colour, Londýn, červen 2013, zdroj: Corporal Paul Shaw/MOD, OGL v1.0

 

Královna Alžběta II. a vévoda z Edinburghu na Trooping the Colour v červnu 2012, zdroj: Carfax2 - Own work, CC BY-SA 3.0

 

Letos byly oslavy velmi komorní, kvůli koronavirové krizi, ale bez dortu se jistě neobešly. Její Veličenstvo Královna Alžběta II je známá čokoholička a na každé své narozeniny si dává slavný čokoládový dort, jehož rodinný recept je datován až do dob královny Viktorie, dvojitý chocolate sponge cake - Queen Elizabeth II’s Birthday Chocolate Cake. Naše redaktorka ve svém volném čase úspěšně slavný dort upekla dle tradičního královského receptu, tak jak jej připravují královští šéfkuchaři. A podařilo se jí tak vyvrátit mnohé předsudky o tom, že Britové neví, co je dobré a že prý jejich národní pochoutky nestojí za nic. 

 

Autor: Kristina Kollertová, Euroskop