Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Virtuální realita - Pollinator Park

European Commission, Pollinator Park, 01.04.2021

Evropská komise ve spolupráci s dalšími partnery představila projekt „Pollinator Park“ – Park opylovačů, který si klade za cíl upozornit na důležitost opylujícího hmyzu, jehož přežití je ohroženo.

 

Pollinator Park je dystopický model v podobě virtuální reality, která představuje, jak by tato oblast našeho života mohla vypadat za cca 30 let, pokud opylující hmyz vymře – poslední exempláře žijících opylovačů budou přežívat pouze v této jakési zoo.

V úvodu k parku stojí: „Pamatujete se na dobu, kdy byla obloha plná ptáků a včel a barevné ovoce rostlo na stromech? Přestal tento svět existovat nebo jste si ho jenom přestali všímat?“

Dále je popsán park: „Evropa 2050: Po mnoha ekologických krizích ztratil náš svět opylující hmyz, zdravé ekosystémy a bohatou flóru. V této dystopické krajině však svítí maják naděje: Park opylovačů doktorky Beatrice Kukacové, bezpečný záliv pro opylující hmyz a poučení pro návštěvníky parku.“

 

 

 

Park byl navržen ve spolupráci se světově uznávaným belgickým ekologickým architektem Vincentem Callebautem. Jde o třicetiminutovou interaktivní emocionálně cílenou virtuální realitu, která svého diváka vnoří do futuristického světa, kde příroda a člověk žijí v harmonii, ukazuje, jak by svět vypadal bez opylujícího hmyzu a učí diváka, jak může sám tyto živočichy chránit.

 

 

Autor: Euroskop, Kristina Kollertová

Další články v rubrice

Online výstava „Ohrozěné dědictví“

Euroskop, Europeana.eu, 15.04.2021

Online projekce IFcinéma à la carte o životním prostředí

Institut français Prague, Institut français, Kino 35, 08.04.2021

Staňte se součástí největší evropské filmové poroty

Euroskop, Evropský parlament, Cena diváků LUX, 08.04.2021

Elements of AI: Bezplatný online kurz o umělé inteligenci

Euroskop, Úřad vlády, prg.ai, ČVUT, UK, 23.03.2021