Přejít na obsah

VyhledáváníHlavní menu

Finalisté Sacharovovy ceny 2021

Evropský parlament, 18.10.2021
Sacharovova cena

Finalisty Sacharovovy ceny za svobodu myšlení za rok 2021, kterou uděluje Evropský parlament, jsou afghánské ženy, Jeanine Áñezová a Alexej Navalnyj.

Evropský parlament uděluje Sacharovovu cenu za svobodu myšlení každý rok lidem, skupinám, nebo organizacím, kteří bojují za lidská práva a občanské svobody. Finalisté letošního ročníku odrážejí události tohoto roku a byli vybráni na zasedání výborů Evropského parlamentu, a to pro zahraniční věci a pro rozvoj. Jako první nominovaná skupina se letos umístily afghánské ženy, které jsou zastoupeny 11 bojovnicemi za lidská práva. Tato nominace pravděpodobně nikoho nepřekvapí. Za poslední vlády Tálibánu byly ženy v Afghánistánu utiskovány a nuceny například do sňatků, postihla je vysoká úmrtnost v mateřství, nízká gramotnost a byly všemožně omezovány muži. Mezi jedenácti zařazených žen do nominace patří například předsedkyně Afghánské komise pro lidská práva - Šahrazád Akbarová, Anísa Šáhídová - politická reportérka, zakladatelka venkovské pojízdné knihovny a zastánkyně vzdělávání - Frišta Karímová. 

Další nominovanou ženou je Jeanine Áňezová. Tato politička z Bolívie se stala v roce 2019 prozatímní prezidentkou země, když byl prezident Evo Morales obviněn z podvodu v prezidentských volbách a byl následně nucen odstoupit ze své funkce. Přestože došlo po spravedlivých volbách k mírovému předání moci, byla prozatímní prezidentka zatčena a obviněna z terorismu. V současné době je uvězněna a čelí dalšímu obvinění z organizace státního převratu proti bývalému prezidentovi. 

Třetím nominovaným je Alexej Navalnyj, kterého není nutné nikterak dlouze představovat. Opoziční ruský politik, který dlouhodobě kritizuje autokratický režim Vladimíra Putina. V roce 2020 byl otráven při cestě na Sibiř a po zotavovací léčbě v Berlíně byl zatčen v Moskvě v lednu 2021 a následně odsouzen na dva a půl roku vězení.

Dne 20. října vybere předseda Evropského parlamentu David Sassoli a lídři frakcí Parlamentu nového laureáta. 

 


Sacharovova cena. Zdroj: Evropský parlament

 

Autor: David Březina